Check-in je hračka! Poradíme vám!

 

Slyšíte o on-line odbavení poprvé, nebo nejste žádný nováček? Timi vám v obou případech přináší rady, kdy je nejlepší check-in udělat, na co si při něm dát pozor anebo co můžete kvůli vašemu pohodlí během odbavení změnit.

 

Savec z řádu poloopic? Vážně?

Inspirovali jste se na našem blogu, jak hledat levné letenky? Letenky si zpravidla pořizujeme na vyhledávacích serverech jako je Pelikán, Letuška, Kiwi nebo Skyscanner. A i když se zdá, že jediný zakladatel Skyscanner se neopíjel karibským rumem na nejkrásnějších plážích světa (vynechal totiž pojmenování totožné s ptáky, členkou leteckého personálu či savcem z řádu poloopic a tropickým ovocem), oblibě se těší všechny zmíněné vyhledávače.

Tak co kdybyste Timiho nechali najít ty nejkrásnější pláže světa? Ve volném čase třeba přijdete na originálnější název vaší budoucí obchodní společnosti!

 

CHCI PLÁN DOVOLENÉ  (nyní se slevou 300 Kč na první úkoly)

 


Ehm, to jsme trochu odbočili

Koupili jste tu nejlevnější letenku? Každá aerolinka si určuje svá pravidla, ale postup se vesměs neliší. Po zakoupení letenky obdržíte do e-mailu tzv. elektronickou letenku. Pokud jste ji tam nenašli, nezoufejte. Může být i ve spamu. Tam, společně s elektronickou letenkou, můžete najít třeba také (bohužel) nepravdivou zprávu o tom, že jste vyhráli 150 000 eur.

Na elektronické letence jsou nejdůležitějšími údaji potvrzovací kód (booking reference) nebo číslo elektronické letenky. Booking reference je 6-ti místný kód, který se skládá z čísel a písmen. Číslo elektronické letenky je 13-ti místný číselný kód. A právě jeden z těchto kódů budete potřebovat pro checkin

 

CHCI VÝHODNOU LETENKU  (nyní se slevou 300 Kč na první úkoly)

 


Odbavení na stránkách aerolinky

Odbavení musíte ve všech případech provést na oficiálních stránkách aerolinky. Zahrajte si při hledání na Sherlocka a najděte možnost “on-line check-in”, “check-in”, případně “my flight” či “my travel”. Následně zadejte příjmení cestujícího (bez diakritiky) a booking reference (nebo číslo elektronické letenky). Gratulujeme! dostali jste se do on-line odbavení.  

Nemáte na tyhle „blbiny“ čas? Timi ví, jak na to. Připraví pro vás náležitosti před odletem za pár minut. 

 

CHCI PŘIPRAVIT VŠE PŘED ODLETEM  (nyní se slevou 300 Kč na první úkoly)

 

Jste hlava děravá? Nemusíte se bát, že byste na odbavení zapomněli. V období mezi zakoupením letenky a on-line odbavením vám totiž pravděpodobně bude chodit snad milión e-mailů s výzvou k přikoupení služby, zaplacenní vyšší třídy nebo rezervaci hotelu či autopůjčovny. Prostě a jednoduše se připravte na to, že letecká společnost vás kontaktuje víckát, než kolikrát se vám během posledních měsíců ozvali děti či dobří přátelé.

 


On-line odbavení je otevřeno

Tyto emaily můžete s klidným svědomím ignorovat. Pokud ale přijde upozornění, že on-line odbavení je otevřeno, zpozorněte (a případně klikněte na možnost “on-line checkin”).  Díky online registraci, kde vyplníte údaje o cestujících, vyberete sedadla či přikoupíte služby navíc, obdržíte palubní lístek neboli boarding pass. 

Můžete tak učinit zpravidla 24 hodin před odletem. Některé letecké společnosti vám dají více času, někdy dokonce až 72 hodin. Myslete ale na to, že nejpozději lze online odbavení udělat 2 hodiny před odletem. Nestihli jste to? Pak si musíte vystát dlouhou frontu u přepážky na letišti.

Čekání v dlouhých frontách není vaše hobby? Timimu to nevadí! Na letišti, úřadě či u mobilních operátorů.

 

CHCI KURÝRA  (nyní se slevou 300 Kč na první úkoly)

 

 

Za dobré místo si připlatíte

Při checkinu si pro jistotu zkontrolujte jména cestujících. Vyplňte data narození, vyberte cestovní doklad (občanku pro lety po EU nebo cestovní pas), zadejte číslo dokladu a datum ukončení platnosti dokladů. Pokud cestujete do USA, mohou po vás aerolinky vyžadovat také číslo ESTA.

Už jste si vše zkontrolovali? Tak hurá na výběr sedadel. U nízkonákladových společností (na rozdíl od klasických aerolinek) je tato služba zpoplatněna. Pokud za výběr nechcete platit, sedadla vám budou přidělena automaticky. Může se tak stát, že pokud cestujete jako pár nebo rodina, nemusíte nutně sedět vedle sebe. No, třeba se seznámíte s někým novým (nebo mu usnete během letu na rameni). 

Seznámit se s novými lidmi můžete i bez toho, aniž byste usnuli spolusedícímu na rameni. 

 

CHCI SE JÍT BAVIT  (nyní se slevou 300 Kč na první úkoly)

 

 

Je libo business třída?

V dalším kroku si můžete vybrat dodatečné služby. Tedy například odbavené zavazadlo, přikoupení premium a business třídy či přednostní nástup do letadla.  Budete se s největší pravděpodobností muset proklikat reklamami na autopůjčovny, hotely a další nabídky. 

Tip: pokud vaším jediným požadavkem při obědě není dobrá společnost, doporučujeme vám změnu jídla provést nejpozději 72 hodin před odletem. Aerolinky nemusí vaše požadavky na poslední chvíli akceptovat. Vegani tak mohou dostat vajíčka se slaninou a celiaci italskou ciabattu.

Bezlepková večeře je pro vás jediná možná varianta? Timi to pro vás zařídí. V letadle nebo i v destinaci, kterou navštívíte.

 

CHCI DO DOBRÉ RESTAURACE  (nyní se slevou 300 Kč na první úkoly)

 

 

Uff, blížíme se do cílové rovinky

Je to náročné? Nebojte se, už se blížíme ke konci. Až palubní lístek získáte, vytiskněte si ho (ideálně každou letenku zvlášť), pošlete si ho na e-mail nebo uložte do telefonu. Mít při ruce smartphone stačí v okamžiku, kdy je na boarding passu čárový kód (nebo QR kód).

Nepotřebujete toho moc a stačí vám jen příruční zavazadlo? Super! Běžte rovnou k pasové kontrole a ke gate. Pokud máte velký kufr jako odbavené zavazadlo, frontě u přepážky aerolinek se nevyhnete. A nebo ano?

Některé aerolinky mají před přepážkami automaty, které vám vygenerují lepící pásku s čárovým kódem. Tu přilepte na madlo svého kufru a odevzdejte ho na přepážce (tzv. drop off). Pak se stejně jako ti, co cestují na lehko, vydejte na pasovou kontrolu a směrem ke gate. 

Ano, doběhli jste do cíle! Timi vám za celý tým přeje šťastnou cestu. Au revoir!
 

Abyste mohli používat myTimi naplno, prosím, potvrďte souhlas s našimi pravidly soukromí. Více informací: zdeSouhlasím