Případové studie  |  Přečteno 2774 x
9. 10. 2018
Založení živnosti? Nebývá to vždy zábava!

 

Jasně, má to plno výhod. Jste nezávislý, pracujete na sebe, jste pány svého času, máte volnost,… Všichni vám ale zatajují, že administrativa, která doprovází založení živnosti, může být celkem otrava. myTimi je přeborník v zakládání živností a tipy a rady si rozhodně nenechá pro sebe.

 

Jak založit živnost aneb Co budete potřebovat

 • Výpis z rejstříku trestů – ten získáte na Czech POINT. Je to dokument, který je svatý natolik, že si ho musíte vyzvednout vy osobně. Timiho nepovažují na úřadě za tak důležitého, aby ho mohl vyzvednout za vás
 • Souhlas s umístěním sídla společnosti* – tento dokument umí myTimi připravit a předvyplnit už i po slepu.
 • Občanský průkaz – bez ohledu na to, jak na fotce vypadáte.
 • Správní poplatek 1 000 Kč – věříme, že až se vaše podnikání rozjede, na obětovaná piva (pardon, chtěli jsme říct permanentku do posilovny) si už ani nevzpomenete. 
 • Označení živností, které si chcete založit. 

 

*Jestliže se sídlo společnosti nachází v místě trvalého bydliště, není takový souhlas nutný. Je-li ale sídlo v místě podnájmu, připravení tohoto dokumentu vás nemine. Pronajímatel musí projevit souhlas s místem vašeho podnikání v místě podnájmu. Výjimku tvoří jen situace, kdy je souhlas s umístěním sídla společnosti zakotven již v samotné v nájemní smlouvě. 

 

Tři dlouhotrvající úkoly

Jak založit živnost? Jak musíte postupovat?

 • Všechny výše zmíněné dokumenty odevzdejte na Živnostenském úřadě – nehledě na to, jestli se nachází v místě vašeho trvalého bydliště či nikoliv.
 • Vezměte si pořadový lístek a čekejte na vyzvání – ano, s největší pravděpodobností dostanete tu nejmilejší a nejusměvavější referentku na celém úřadě. Stejně pravděpodobná je už jen výhra ve Sportce. Vlastně by nás zajímalo, jaká pravděpodobnost je vyšší?!
 • Referentka se postará o vyplnění žádosti – této srdečné paní referentce je potřeba zodpovědět dodatečné otázky. 

 

Například zda chci jako OSVČ automaticky přihlásit ke zdravotnímu a sociálnímu pojištění a také ji bude zajímat registrace na finančním úřadě. Jestliže jste registrovaní ke zdravotnímu i sociálnímu pojištění, referentce přitakáte. Jestliže jste cizincem, kerý není v ČR pojištěný, je potřeba se u pojišťoven osobně zaregistrovat a až následně ohlásit, že jste OSVČ. 

Na druhou otázku Čech s pracovní historií přitaká referentce ŽÚ a nechá se přihlásit na FÚ. Cizinci to mají těžší, musí se na FÚ v místě přechodného pobytu dostavit a přihlásit sami.

 

Hurá domů

Po dlouhých minutách (nebo to byly snad i hodiny?) strávených na úřadě a kompletním vyplnění žádosti můžete jít domů.

 

 • Do 7 dní přijde vyrozumění – vyrozumění o zapsání do Živnostenského rejstříku obdržíte do sedmi dní. Je až z podivem, že je mnohdy vyrozumění připraveno už druhý pracovní den. Pracovními dny jsou pro pracovníky ŽÚ pondělí a středa (i my bychom chtěli mít takový pracovní rozvrh, nemyslete si). Pokud si o živnost zažádáte v pondělí, potvrzení obdržíte tedy zpravidla ve středu.

nebo

 • Si vyrozumění necháte zaslat poštou – zpravidla byste měli vyrozumění obdržet do 7 pracovních dní. Psaní vám ale doručí Česká pošta, takže si můžete vsadit…

 

Založení živnosti je v kapse

Výpis z živnostenského rejstříku vás pasuje na OSVČ a můžete směle začít podnikat. Od ČSSZ obdržíte dopis, ve kterém zjistíte, co a v jakém termínu budete muset státu odvést. Podobně pozitivní dopis můžete očekávat i ze zdravotní pojišťovny. Z FÚ obdržíte potvrzení o registraci včetně popisu, pod jaké územní pracoviště spadáte. 

 

Starosti nekončí

Další povinností je vyplnění a podání daňového přiznání na počátku nového roku a komunikace ohledně záloh pro OSVČ. Účetnictví vás zkrátka nemine.

 

Potřebujete asistenta?

Nejen tyto otravné úkoly za vás splní myTimi. Jde vám ze všech povinností, které musíte vůči státu splnit, hlava kolem? Nebo jen nechcete s úřední referentkou trávit po práci více času než s partnerem? Náš virtuální asistent radil v posledních dnech klientům nejen jak založit živnost, ale také například:

 

Zadejte Timimu úkol, rád ho splní.

Zdarma navíc získáte 300 Kč na první úkoly. Tak na co čekáte?

 

Zlepšete svoji akvizici
ještě dnes

Napište nám a my se vám obratem ozveme.
Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.
4.9 hodnocení
4.9 hodnocení
Exkluzivní tipy jen pro vás
Přihlaste se k odběru newsletteru a získejte přístup k exkluzivním tipům a novinkám, které na blogu nenajdete.
 • Každou neděli vám pošleme tip z oblasti marketingu, podnikání nebo osobního rozvoje.
 • Každý druhý čtvrtek vás upozorníme na nejzajímavější články na blogu.
Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.
Byl jste úspěšně přihlášen k odběru
Gratulujeme, nyní odebíráte novinky z myTimi.
icon

Mohlo by vás zajímat

Všechny články >
Timi photo
Jan Skovajsa
CEO
zakladatel, CEO a zároveň jeden z investorů myTimi

Napište mi, s čím potřebujete pomoci, a pojďme se sejít

Zpráva
Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.
4.9 hodnocení

Těšte se na výhody

fajfka
Jste nespokojení? Neplatíte
fajfka
myTimi už využívá více než 9 679 zákazníků
fajfka
Platíte za výsledky a vždy dopředu víte kolik
fajfka
Na projekty nahlížíme z perspektivy majitele firmy