Marketing  |  Přečteno 424 x
3. 1. 2023
Marketingové novinky: Mají ještě meta descriptions smysl a jak využít nové cílení na instagramové sledující?

Google už nezobrazuje náhledy ve vyhledávání, co to pro nás znamená? Na co slyší na Instagramu generace Z a co je nového na Zboží? Přečtete si, co nového se ve světě marketingu událo v prosinci a vykročte do nového roku s úspěšnou strategií. 

banner

U mladých lidí tuzemské značky moc netáhnou 

Pokud máte marketing postavený na lokálnosti a nostalgii, dejte si pozor, na mladé lidí to nemusí fungovat. Podle výzkumu agentury Ipsos mají lidé ve věku 18 až 27 let kosmopolitnější smýšlení a 42 % z nich je přesvědčených, že globální značky vyrábí lepší produkty než lokální značky

Pokud jste tedy tuzemská firma, snažte se necílit pouze na mladé, protože u nich máte jen zhruba poloviční šanci, že je zaujmete. U lidí 55+ zase nepřekvapivě lokálnost vede, tam se na ni klidně zaměřte ve velkém.

 

Nové cílení na Facebooku a Instagramu 

Meta přišla s novinkou, kdy můžete své reklamní kampaně cílit na uživatele, kteří vás sledují na Instagramu. Tato skupina se zpravidla velmi liší od facebookových sledujících, proto je možnost nového cílení skvělou příležitostí, jak toto publikum oslovit.

 

Google přestane zobrazovat náhledy článků – co to znamená? 

Už jste si toho asi všimli. Kvůli novele autorského zákona, musí poskytovatelé internetových služeb v Česku platit online médiím za používání úryvků z jejich obsahu. Google se k této změně postavil tak, že už nezobrazuje ve vyhledávání náhledy textu (tzv. snippety). Nově vidíme pouze titulek s odkazem.  

 

Dva spodní řádky textu, které čtenářům pomáhaly s rozhodováním, který článek rozkliknout, už nadále neuvidíte. 

 

Znamená to, že psaní tzv. meta descripitons, které se právě v tomto vyhledávání zobrazovaly, bude teď zbytečné?

Milan Zeman

Milan Zeman

Director of Strategy myTimi

Zbytečné to nebude. Pořád máme další platformy, kde se description zobrazuje – vyhledávače Seznam a Bing, sociální sítě Facebook a Linkedin a další. Navíc nikdo netušíme, jak to s tímto bude do budoucna. Pokud se popisky v budoucnu na Google vrátí, mohli bychom si jejich vynecháváním uškodit. Napsat description není tak pracné, aby stálo za to je přestat psát, i vzhledem k jeho zmíněnému dalšímu využití. 

Zkontrolujte nové kategorie na Zboží.cz 

Na Zboží.cz jsou na základě uživatelských připomínek od prosince nové kategorie produktů a nové parametry zboží. Pokud zde inzerujete, určitě zkontrolujte, zda jsou vaše produkty pro tyto kategorie relevantní a případně upravte CATEGORYTEXT v XML feedu. Bližší informace nejdete přímo na Sblogu.

 

Firmy.cz zavádí novinky 

Seznam v prosinci zavedl novinky nejen na Zboží.cz, ale také na Firmy.cz. Ve snaze oživit web Volná místa se teď pracovní nabídky, které sem zadáte, propíšou i do firemního profilu na Firmy.cz. Jedná se tedy o další náborový kanál, který můžete využít. 

Firmy.cz teď nově umí i topovat recenze, řadit je podle různých kritérií, a dokonce k nim přidávat fotky. Kontrolujte a spravujte je tedy stejně intenzivně jako ty na Googlu. 

Užitečnou novinkou je automatická aktualizace údajů poboček na Mapy.cz i Firmy.cz, pokud tedy upravíte údaje o pobočce (například otvírací dobu), propíše se změna i do dalších poboček a nemusíte ji tak všude upravovat zvlášť.

 

Instagramové trendy pro rok 2023 

Instagram vydal začátkem prosince 22stránkovou zprávu o trendech na nadcházející rok, které se týkají hlavně chování generace Z. 

Podle zprávy se například budou virtuální influenceři a digitální avataři stávat ještě důležitějšími než doposud. Tento trend je v Čechách sice ještě relativně v plenkách, ale podle zprávy se vám do něj vyplatí naskočit – spolupráce s živými influencery bývá v horizontu let nákladnější než vytvořit si digitálního avatara. 

Mladí lidé také chtějí své oblíbené tvůrce potkávat napříč všemi množnými platformami. 40 % z nich chce například poslouchat podcasty tvůrců. Takže pronikněte na co nejvíce sociálních sítí, které jsou pro vaše produkty a služby relevantní a tvořte na nich obsah, který tuto generaci osloví.  

Doporučujeme projít si celou zprávu, ať máte přehled.

 

Udržitelnost je hlavní spotřebitelské téma 

Podle průzkumu společnosti Glow 1 ze 4 britských spotřebitelů změnil značku potravin, které nakupuje, na základně jejich udržitelnosti. Udržitelnost je velké téma napříč celou Evropou a rezonuje zejména u mladých lidí. 

V potravinářském průmyslu je tento trend nejsilnější, ale týká se i jiných oblastí, jako je výroba oblečení apod. Udržitelnost už tedy není pro společnosti jen otázkou firemní filosofie, ale podstatným faktorem, jak si udržet zákazníky.

 

 

 

Zlepšete svoji akvizici
ještě dnes

Jak si přejete využít svých
300 Kč zdarma?

Napište nám a my se
vám obratem ozveme.
Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.
4.9 hodnocení
4.9 hodnocení
Exkluzivní tipy jen pro vás
Přihlaste se k odběru newsletteru a získejte přístup k exkluzivním tipům a novinkám, které na blogu nenajdete.
  • Každou neděli vám pošleme tip z oblasti marketingu, podnikání nebo osobního rozvoje.
  • Každý druhý čtvrtek vás upozorníme na nejzajímavější články na blogu.
Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.
Byl jste úspěšně přihlášen k odběru
Gratulujeme, nyní odebíráte novinky z myTimi.
icon

Mohlo by vás zajímat

Všechny články >
Timi photo
Jan Skovajsa
CEO
zakladatel, CEO a zároveň jeden z investorů myTimi

Napište mi, s čím potřebujete pomoci, a pojďme se sejít

Zpráva
Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.
4.9 hodnocení

Těšte se na výhody

fajfka
Jste nespokojení? Neplatíte
fajfka
myTimi už využívá více než 9 679 zákazníků
fajfka
Platíte za výsledky a vždy dopředu víte kolik
fajfka
Na projekty nahlížíme z perspektivy majitele firmy