Efektivita  |  Přečteno 2572 x
20. 3. 2020

Povinnosti zaměstnavatele: Jak se jim vyhnout a nedat se chytit

Jaké povinnosti zaměstnavatelům ztěžují obchod? Existuje vůbec nějaké řešení, jak se vyhnout často likvidačním mzdovým nákladům zaměstnavatele? Jak řešit odvody zaměstnavatele za zaměstnance, které nebudou stát malé a střední podniky ani korunu? Máme pro vás radu!

 

Kalkulačka a mince

 

Povinnosti zaměstnavatele mohou malým a středním firmám ztěžovat obchod

Malé a střední podniky mají mnohdy velké starosti s tím, jak svůj business rozjet, do toho musí jako zaměstnavatelé řešit množství jiných povinností. A že jich není málo

 

V rámci nemocenského pojištění musí

 

  • Zaměstnavatel přihlásit či odhlásit se do či z registru zaměstnavatelů pomocí „Přihlášky do registru zaměstnavatelů“ a „Odhlášky z registru zaměstnavatelů“ a hlásit veškeré změny.

  • Zaměstnavatel přihlásit či odhlásit každou svou mzdovou účtárnu do či z registru zaměstnavatelů a hlásit veškeré změny.

  • Zaměstnavatel používat přidělený desetimístný variabilní symbol zaměstnavatele a mzdové účtárny ve styku s OSSZ a ČSSZ.

  • Zaměstnavatel oznámit příslušné OSSZ den nástupu zaměstnance do zaměstnání, den skončení zaměstnání se zaměstnancem a další stanovené údaje v ”Oznámení o nástupu do zaměstnání (skončení zaměstnání)” a hlásit veškeré změny.

  • Zaměstnavatel vést evidenci o zaměstnancích a uschovat ji po dobu 10 kalendářních roků.

  • Zaměstnavatel v zákonem daných případech přijímat žádosti svých zaměstnaných osob a také bývalých zaměstnanců o dávky nemocenského pojištění.

 

To není ani zdaleka vše. Musí také poskytnout potřebnou součinnost pověřeným zaměstnancům OSSZ nebo sdělovat na vyžádání informace různého charakteru.

 

V souvislosti s poskytováním náhrady mzdy

 

  • Musí zaměstnavatel poskytovat náhradu mzdy za pracovní dny po dobu prvních 14 dnů dočasné pracovní neschopnosti (karantény).


Život jim tak podstatně ztěžují celkové odvody zaměstnavatele za zaměstnance, včetně mzdových nákladů.

 

Mzdové náklady zaměstnavatele mohou být likvidační

Vysoká nezaměstnanost současně s rostoucím tlakem na růst mezd často dělá malým a středním podnikatelům těžkou hlavu. Ještě horší je ale finanční zátěž, se kterou se často potýkají a někdy se dokonce dostanou do existenčních potíží. 

Právě kvůli růstu mezd musí podniky odvádět vyšší odvody na zdravotní a sociální pojištění. Mzdové náklady zaměstnavatele jsou vážně vysoké. Zjednodušeně firma zaplatí za své pracovníky o třetinu více, než je jejich hrubá mzda, a tak je na ně v mnohých případech vyvíjen velký tlak. 

 

Jak řešit odvody zaměstnavatele za zaměstnance

Pokud patříte mezi malé a střední podniky, nejspíše dobře víte, že odvody zaměstnavatele bývají výraznou finanční položkou. A to nemluvíme o zákoníkem práce stanovené délce dovolené. 

Existuje ale nějaký způsob, jak odvody zaměstnavatele za zaměstnance na zdravotním a sociálním pojištění i dovolenou ignorovat a současně neporušovat jakékoliv zákony?

 

Povinnostem se zaměstnavatelé mohou vyhnout s virtuálním asistentem

Virtuální asistent myTimi je levnější než zaměstnanec, a to především díky specializaci a objemům práce. Za virtuálního asistenta neplatí podniky sociální a zdravotní pojištění, a to ani dovolenou. 100 % zastupitelnost asistentů a předávání informací v rámci týmů společnosti myTimi navíc umožňuje řešit absenci asistenta v době dovolené nebo nemoci. Hledáte další důvod, proč virtuální asistence?

Za virtuálního asistenta platí zákazníci jen to, co využijí. Méně byznysu by totiž běžně mělo znamenat menší náklady. Zaměstnance ale propouštět nebo upravovat jejich počty den ze dne nelze. Virtuální asistent proměňuje náklady firem na čistě variabilní. Při změně životního cyklu organizace mohou podnikatelé díky virtuální asistenci pracovat s náklady a přiměřeně je měnit.

Virtuální asistenti myTimi se navíc skládají z odborníků na různé oblasti byznysu: marketing, obchod, zákaznický servis nebo třeba účetnictví. Vy jim tak můžete svěřit nejen administrativu a pochůzky na úřady, ale i záležitosti týkající se přímo vašeho podnikání.

Zlepšete svoji akvizici
ještě dnes

Napište nám a my se vám obratem ozveme.
Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.
4.9 hodnocení
4.9 hodnocení
Exkluzivní tipy jen pro vás
Přihlaste se k odběru newsletteru a získejte přístup k exkluzivním tipům a novinkám, které na blogu nenajdete.
  • Každou neděli vám pošleme tip z oblasti marketingu, podnikání nebo osobního rozvoje.
  • Každý druhý čtvrtek vás upozorníme na nejzajímavější články na blogu.
Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.
Byl jste úspěšně přihlášen k odběru
Gratulujeme, nyní odebíráte novinky z myTimi.
icon

Mohlo by vás zajímat

Všechny články >
Timi photo
Jan Skovajsa
CEO
zakladatel, CEO a zároveň jeden z investorů myTimi

Ozveme se vám do 24 hodin

Zpráva
Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.
4.9 hodnocení

Těšte se na výhody

fajfka
Víme, jak růst
fajfka
myTimi už využívá více než 9 679 zákazníků
fajfka
Platíte za výsledky a vždy dopředu víte kolik
fajfka
Na projekty nahlížíme z perspektivy majitele firmy