Případové studie  |  Přečteno 7651 x
7. 11. 2018
Jak žádat o mateřskou a rodičovský příspěvek v roce 2019

Sdílíme s vámi radosti i starosti, které vám způsobují vaši potomci. Co může být ale ještě horší a těžší, než dětem přebalovat plenky a poslouchat pláč kvůli rostoucím zoubkům? Požádat správně o peněžitou pomoc v mateřství a rodičovský příspěvek! myTimi přináší aktualizovaný návod, jak vyřídit mateřskou! Mohou rodiče očekávat zvýšení mateřské? Co dělat krok za krokem, abyste měli vše vyřízené včas a v pořádku a zbytečně nepřišli o peníze?

 

Peněžitá pomoc v mateřství vs. rodičovský příspěvek

Ještě než se vrhneme na samotné změny a výpočet, je důležité definovat peněžitou pomoc v mateřství a rodičovský příspěvek.

Peněžitá pomoc v mateřství (PPM) předchází rodičovskému příspěvku, maminka na ni může nastoupit dle vlastního uvážení 8–6 týdnů před očekávaným termínem porodu a pro její získání je potřeba splnit 2 podmínky týkající se účasti na nemocenském pojištění. 
Rodičovský příspěvek plynule navazuje na PPM a náleží rodičům, kteří osobně po celý den řádně pečují o své dítě. Jedinou podmínkou pro získání rodičovského příspěvku je přitom trvalé bydliště na území ČR (přičemž občanům eU stačí potvrzení o přechodném pobytu). Ne všichni čeští rodiče tedy mají nárok na PPM, v případě rodičovského příspěvku je situace ale jiná.

Rodičovská dovolená 2020: Čekají nás velké změny?

Peněžitá pomoc v mateřství se v roce 2020 nedočká žádných značných změn. Něco jiného ale platí pro rodičovský příspěvek, na který mají nárok ti, kterým se dítě narodilo, nebo ho adoptovali. 

Výše rodičovského příspěvku se přitom za posledních šest let v řadě nezměnila. Celkový rodičovský příspěvek dodnes činil 220 000 Kč, pokud se rodičům narodila dvojčata a vícerčata, náleželo jim 330 000 Kč. Od roku 2020 ale vláda schválila navýšení rodičovského příspěvku o 80 tisíc korun na 300 000 Kč, pro rodiny s vícerčaty na 450 000 Kč. 
Nejedná se o žádnou přelomovou změnu, ale i mírné navýšení může, zejména některým, domácnostem pomoci. Jak nepřijít o navýšení a tuto částku získat? Poslanci se o svých návrzích stále dohadují. Návod, jak zažádat o rodičovskou, by se ale neměl zásadně lišit od “manuálu” pro rok 2019. 


Mateřská dovolená 2019 a co musíte splnit?

Jako vážně? Ten, kdo toto období nazval jako mateřskou dovolenou, asi nikdy netrávil čas s miminkem, které zvládne pokakat denně 15 plen. Jak je to s mateřskou a kdo tedy může o PPM požádat? 

Během mateřské se můžete rozloučit s platem/mzdou zasílanými zaměstnavatelem, ale bude vám vyplácena tzv. Peněžitá pomoc v mateřství (PPM) po celou dobu mateřské dovolené, pokud splníte 2 podmínky.   
 
  1. Žadatel o PPM musí být v době nástupu na dávku nemocensky pojištěn, či musí trvat tzv. ochranná lhůta ze skončeného nemocenského pojištění.
  2. Žadatel o PPM musí být nemocensky pojištěn minimálně 270 dnů v posledních dvou letech před nástupem na tuto dávku (odlišná pravidla platí pro OSVČ, viz. níže).

Na mateřské dovolené můžete být maximálně 28 týdnů od porodu. Pokud vaše radost byla několikanásobná a vám se narodilo více dětí, náleží vám 37 týdnů.

 

Jak vyřídit mateřskou

Kromě vybírání oblečků a zařízení dětského pokoje musí ti, kteří mají na PPM nárok, začít řešit také tzv. Žádost o peněžitou pomoc v mateřství. Tento formulář vám vystaví váš gynekolog, ideálně 6-8 týdnů před termínem porodu. 

Ošetřující lékař za vás sice vyplní horní polovinu formuláře, s tou dolní se už ale budete muset poprat sama. Do té uvedete, kdy se chystáte nastoupit na mateřskou dovolenou, nemůže to být dříve než 8 týdnů před termínem porodu. Formulář odevzdáte svému zaměstnavateli, který ho dále předá okresní správě sociálního zabezpečení. Výjimku tvoří podnikatelé a OSVČ, kteří musejí žádost o PPM podat na ČSSZ samostatně.

 

Kdo může o rodičovský příspěvek zažádat?

Kdo má nárok na rodičovský příspěvek a chystají se v roce 2020 změny?

  • Nárok má rodič trvale pečující o dítě, maximálně do 4 let jeho věku.
  • Nárok má matka nebo otec dítěte, kteří jsou zároveň uvedení v rodném listu.
  • Poslankyně Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) se snaží prosadit návrh, dle kterého by v roce 2020 mohli čerpat rodičovský příspěvek také prarodiče. 

 

O rodičovský příspěvek se žádá před ukončením PPM. Jestliže patříte mezi ty, kteří nemají nárok na peněžitou pomoc v mateřství, požádejte si o tento příspěvek již od prvního dne narození dítěte.

 

Výpočet rodičovské aneb Jak získat rodičovský příspěvek

Tento proces bývá bohužel zdlouhavý a ne příliš zábavný. Umíme si představit nejméně 1987 zábavnějších činností, včetně návštěvy tchyně. Musíte provést 2 (v případě cizinců 3) kroky.

Vyplňte Žádost o rodičovský příspěvek, nejjednodušší je tak učinit přes interaktivní formulář na stránkách MPSV. Kromě osobních údajů jsou zásadní body E a F, které jsou součástí formuláře:

 

  • Bod E „Datum přiznání dávky“ – uveďte, od kterého data chcete příspěvek začít dostávat. Můžete si o něj totiž zažádat i zpětně, až 3 měsíce. 
  • Bod F „Požadovaná výše dávky“ – sem patří výpočet výše rodičovského příspěvku. Maximální výše příspěvku se počítá z denního vyměřovacího základu, který určila právě ČSSZ. Jedná se o třicetinásobek 70 % denního vyměřovacího základu. Rodič ale může požadovat nižší dávku a příspěvek si rozložit do delšího časového období.  
 
Příklad: Denní vyměřovací základ byl určen na 600 korun, požadovaná výše dávky je 12 600 korun (600 x 30 x 0,7).  
Pozor! Pokud máte nízké příjmy nebo jste neměli nárok na PPM, můžete obdržet maximálně 7 600 korun měsíčně. Nejvyšší možný příspěvek činí dle zákona 32 640 korun.
 
Dostavte se na Úřad práce v místě vašeho trvalého bydliště, konkrétně na oddělení státní sociální podpory. Nezapomeňte si přinést několik dokumentů.
 

 

Žádost předejte přímo referentce úřadu a předejděte tím chybnému vyplnění formuláře.
 
Pozn.: Nedávno došlo k přelomové změně a Úřad práce si obstarává potvrzení o nárok na dávky občanů ČR z databáze (původně museli podat žádost). Pro cizince ovšem platí to, co v minulosti platilo také pro Čechy. Občané jiných zemí musí v první řadě navštívit ČSSZ s formulářem Potvrzení o nároku na dávky (náhrady) ovlivňující nárok a výši rodičovského příspěvku. V něm nezapomeňte vyplnit své jméno, jméno dítěte a rodná čísla. ČSSZ určí váš denní vyměřovací základ, ze kterého se vypočítává výše rodičovského příspěvku.


Trávili byste čas raději jinak?

Přijde vám tento proces zdlouhavý? Mnohé nudné a nezábavné úkoly za vás splní virtuální asistent myTimi. Kromě žádostí o PPM či rodičovský příspěvek měl myTimi tu čest jednat s „milými“ úředními referentkami i o:

 

myTimi za vás ale zařídí i rodinnou oslavu, vyhledá tipy na dárky i pro ty nejmenší nebo naplánuje dovolenou včetně ubytování snů. Ještě jste naši službu nevyzkoušeli?
 
Na první úkoly získáte ZDARMA kredity v hodnotě 300 Kč.


 

 

Zlepšete svoji akvizici
ještě dnes

Napište nám a my se vám obratem ozveme.
Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.
4.9 hodnocení
4.9 hodnocení
Exkluzivní tipy jen pro vás
Přihlaste se k odběru newsletteru a získejte přístup k exkluzivním tipům a novinkám, které na blogu nenajdete.
  • Každou neděli vám pošleme tip z oblasti marketingu, podnikání nebo osobního rozvoje.
  • Každý druhý čtvrtek vás upozorníme na nejzajímavější články na blogu.
Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.
Byl jste úspěšně přihlášen k odběru
Gratulujeme, nyní odebíráte novinky z myTimi.
icon

Mohlo by vás zajímat

Všechny články >
Timi photo
Jan Skovajsa
CEO
zakladatel, CEO a zároveň jeden z investorů myTimi

Napište mi, s čím potřebujete pomoci, a pojďme se sejít

Zpráva
Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.
4.9 hodnocení

Těšte se na výhody

fajfka
Jste nespokojení? Neplatíte
fajfka
myTimi už využívá více než 9 679 zákazníků
fajfka
Platíte za výsledky a vždy dopředu víte kolik
fajfka
Na projekty nahlížíme z perspektivy majitele firmy