Případové studie  |  Přečteno 68506 x
31. 5. 2019

Jaké povolené rozměry a váhu má kufr do letadla?

Dovolená je radostná záležitost. Alespoň do té doby, než přijde na to, jaké jsou rozměry příručního zavazadla do letadla a kolik by mělo vážit. Váha a rozměr pro příruční zavazadlo i odbavený kufr musí být v limitu nastaveném aerolinkou, jinak si pořádně připlatíte. Jaké rozměry a váhu by příruční zavazadlo i odbavený kufr měl mít a jaké předměty můžete rovnou nechat doma?

 

 

Příruční zavazadlo, kabinové zavazadlo, palubní zavazadlo… kdo se v tom má vyznat?

Aerolinky rozlišují mimo výjimečné případy jen dva druhy kufrů do letadla.

 

  1. Kabinové, někdy také palubní či příruční, zavazadlo si s sebou bereme přímo do kabiny a máme jej po celou dobu letu k dispozici.
  2. Odbavené zavazadlo odevzdáme při samotném check-inu v letištní hale a vyzvedneme si jej až chvíli po příletu. Je totiž převážené v zavazadlovém prostoru letadla, kam nemají cestující přístup.

 

Jaké jsou rozměry příručního zavazadla do letadla?

Příruční zavazadlo může nabývat mnohých podob. Běžné jsou batohy, krosny, kabelky, skořepinové kufry, fotobatohy nebo igelitové tašky. Méně než na podobě totiž záleží na rozměrech, tedy velikosti příručního zavazadla.

Pro kabinová zavazadla existují omezení z poměrně praktických důvodů. Pokud by si lidé brali s sebou do kabiny libovolné množství věcí a zavazadel, nezbylo by dostatek prostoru pro všechny cestující. Rozměr je tedy nastavený tak, aby se zavazadlo vešlo do úložiště nad sedadly. Příruční zavazadlo máte k letence zdarma.

Některé společnosti, i když zpravidla nemůžeme hovořit o všech, nabízejí také přepravu zdarma “osobní tašky”, tedy malé kabelky, tašky na notebook nebo drobného batůžku.

Pozor! Do rozměrů příručního zavazadla spadají také kolečka, madlo a vystouplé kapsy. 

 

Váha příručního zavazadla a jak s ní pracovat

Kromě rozměrů si u příručního zavazadla musíte dávat pozor také na váhu. Některé společnosti přepraví zdarma maximálně pětikilové příruční zavazadlo, u jiných s sebou můžete mít dokonce 23 kg. Nejběžnější maximální hmotnost kabinového zavazadla bývá 7-8 kilogramů.

I přesto, že se váhový limit u příručního zavazadla kontroluje jen minimálně, náhodné kontrole se nemusíte vyhnout.

 

Jaké jsou povolené rozměry pro odbavené zavazadlo?

Rozměr a váha zavazadla v nákladovém prostoru je zpravidla značně větší a výrobci kufrů s tím často počítají. Není tedy náhodou, že kufr po mamince téměř přesně odpovídá nastaveným limitům. A právě proto je nutné si vše zkontrolovat u při plánování itineráře cesty, protože i několik gramů navíc může znamenat, že si za zavazadlo pořádně připlatíte.

 

Váhový limit zavazadel do letadla

Z bezpečnostních důvodů se omezuje také maximální váha odbavených zavazadel. Pokud letíte jen na víkend do Paříži, určitě s sebou odbavné zavazadlo nepotřebujete, na několikatýdenní dovolenou v Americe ale dvacetikilový kufr do letadla určitě oceníte. (Nezapomeňte si vyřídit ESTA visa online). Váha se liší u různých leteckých společností, maximálně ale dosahuje 32 kilogramů, průměrně se pohybuje okolo 20 kg.

 

Rozměry a váha zavazadla do letadla

Aerolinka Rozměry /cm/ Hmotnost /kg/
Czech Airlines 55 x 45 x 25 8
Aeroflot max. součet 115 10
Airfrance 55 x 35 x 25 12
British Airwaves 56 x 45 x 25 není
Delta Airlines 56 x 36 x 23 není
Emirates 55 x 38 x 20 7
KLM 55 x 35 x 25 12
Lufthansa 55 x 40 x 20 8
easyJet 56 x 45 x 25 není
Eurowings 55 x 40 x 23 8
Ryanair 55 x 40 x 20 10
Smartwings 56 x 45 x 25 5
Wizzair 40 x 30 x 20 není


Rozměry a váha odbaveného zavazadla do letadla

Aerolinka Rozměry /cm/ Hmotnost /kg/ Cena/eur/
Czech Airlines max. součet 203 23 25 - 70
Aeroflot max. součet 158 20 v ceně letenky
Airfrance max. součet 158 23 25 - 50
British Airwaves 90 x 75 x 43 23 45 - 75
Delta Airlines max. součet 157 23 55 - 75
Emirates max. součet 158 20 v ceně letenky
KLM max. součet 158 23 0 - 50
Lufthansa max. součet 158 23 0 - 30
easyJet - 20 25 - 50
Eurowings - 23 15 - 50
Ryanair - 20 8 - 25
Smartwings - 15 25
Wizzair - 23 7 - 40

 

Příplatek za zavazadlo

Nezapomeňte, že odbavené zavazadlo není vždy automaticky v ceně letenky. Zejména nízkonákladové společnosti do uvedené ceny zavazadlo nepočítají. Když si nedáte pozor, mohou se levně koupené letenky snadno prodražit. Cena zavazadla se navíc liší v závislosti na destinaci.

 

Co vám mohou na letišti zabavit?

To, co si do kufru zabalíte, s vámi nemusí nutně dojet až do cílové destinace. Do států Evropské unie nelze dovážet pro osobní spotřebu maso, masné výrobky, salámy, šunky, klobásy, ale také mléko či mléčné výrobky jako máslo, sýry nebo jogurty. V evropských zemích počínaje Andorrou, Lichtenštejnskem, Norskem, San Marinem a konče Švýcarskem to neplatí. V Grónsku, na Faerských ostrovech a Islandu můžete dovézt ne více než 10 kg výše uvedených produktů živočišného původu.

Zapomenout můžete také v příručním i odbaveném zavazadle na campingové kartuše a další nádoby obsahující hořlavý stlačený plyn, náplně do zapalovačů, zápalky „Strike anywhere“, táborové láhve s propan-butanem, plynové lampy, podpalovač dřevěného uhlí apod.

 

Silvestr bez ohňostroje

Pokud pojedete někam na Silvestra, rozhodně si nebalte jakékoliv ohňostroje, svíce a petardy. S těmi byste se jinak museli rozloučit na letišti. Problémy budete mít také s některými tekutinami a aerosoly ve sprejích, např. s repelentem, který má v sobě hořlavé látky.

Před odjezdem do jakékoliv země se přesvědčte, zda právě pro ni neplatí zvláštní pravidla. Speciálně na evropském letišti si můžete koupit něco, o co vás letištní pracovníci v USA rychle připraví. Ve Spojených státech navíc po 11. září platí přísnější pravidla. Pokud budete chtít převážet notebook, nabijte si baterku. Můžete být na letišti požádáni, abyste ho zapnuli. Pokud se vám to nepodaří, může vám být na místě zabaven.

 

Jde vám z toho hlava kolem?

Hodil by se vám pomocník? Nebo se jen chcete věnovat jiným důležitějším činnostem? Na službu myTimi můžete delegovat mnohé.

 

  • Chcete mít na letišti co nejméně starostí? myTimi vyhledává všechny informace o odbavených i příručních zavazadlech dané společnosti včetně specifických informací pro konkrétní zemi, aby vás na letišti nic nepřekvapilo. Check-in bude to nejmenší!
  • Přemýšlíte nad koupí letenek nebo jen potřebujete poradit s koupenými? myTimi pomůže s vaší vlastní rezervací nebo pro vás najde levné letenky.
  • myTimi naplánuje kompletní itinerář cesty dle vybrané destinace, připraví pro vás pár tajných tipů a najde ubytování snů.

 

Zlepšete svoji akvizici
ještě dnes

Napište nám a my se vám obratem ozveme.
Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.
4.9 hodnocení
4.9 hodnocení
Exkluzivní tipy jen pro vás
Přihlaste se k odběru newsletteru a získejte přístup k exkluzivním tipům a novinkám, které na blogu nenajdete.
  • Každou neděli vám pošleme tip z oblasti marketingu, podnikání nebo osobního rozvoje.
  • Každý druhý čtvrtek vás upozorníme na nejzajímavější články na blogu.
Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.
Byl jste úspěšně přihlášen k odběru
Gratulujeme, nyní odebíráte novinky z myTimi.
icon

Mohlo by vás zajímat

Všechny články >
Timi photo
Jan Skovajsa
CEO
zakladatel, CEO a zároveň jeden z investorů myTimi

Ozveme se vám do 24 hodin

Zpráva
Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.
4.9 hodnocení

Těšte se na výhody

fajfka
Jste nespokojení? Neplatíte
fajfka
myTimi už využívá více než 9 679 zákazníků
fajfka
Platíte za výsledky a vždy dopředu víte kolik
fajfka
Na projekty nahlížíme z perspektivy majitele firmy