Marketing  |  Přečteno 560 x
5. 6. 2023
Auction Insights a monitoring konkurence

Být vždy o krok před konkurencí – sen každého podnikatele. Věděli jste, že existují nástroje, s jejichž pomocí sice vašim konkurentům neuvidíte přímo do hlavy, ale podaří se vám nahlédnout „pod pokličku“ konkurenčních marketingových kampaní? Přečtěte si, jak na monitoring konkurence pomocí Google Ads a Skliku. 

banner

Úvod do „reklamštiny“ aneb co je PPC reklama 

Co je PPC? PPC (Pay Per Click) je typ internetové reklamy, kdy jako inzerenti neplatíte za její vystavení, ale pouze za jednotlivá kliknutí na reklamní inzerát. Proč je výhodné PPC reklamy využívat? 

 

 • První výsledky se dostaví téměř okamžitě od spuštění reklamní kampaně. 
 • Umožňují přesné cílení na vaše klienty pomocí demografických parametrů, klíčových slov atd. 
 • Zvyšují brand awareness (tedy povědomí o značce). 
 • Jsou flexibilní – umožňují okamžitě reagovat na změny ve vaší strategii (např. promo dočasné akce) nebo kampaň kdykoliv pozastavit, ale i zrušit. 
 • Účinnost a výsledky PPC reklam jsou dobře měřitelné a analyzovatelné – díky tomu můžete PPC reklamy dobře optimalizovat.  
 • Snadná kontrola nad výdaji (možnost uživatelského nastavení maximální ceny za klik). 

 

PPC reklamy zadáváte prostřednictvím PPC systémů. Tím nejznámějším a nejrozšířenějším je rozhodně Google Ads, v České republice se hodně používá i systém Sklik od Seznam.cz (je ale 3× méně využívaný než zmíněný Google Ads). Existuje ale spousta dalších PPC kanálů: prakticky všechny známé sociální sítě, ale i Microsoft Advertising nebo třeba Spotify.  

Tip: Podívejte se na našich 6 tipů, jak prodávat více díky PPC reklamě

Text PPC reklam musí odpovídat tomu, co zákazník hledá, a především obsahovat klíčové slovo – na každé klíčové slovo byste ideálně měli vytvořit samostatnou PPC reklamu. A právě klíčová slova jsou jedním z parametrů, pomocí kterých můžete provádět monitoring konkurence prostřednictvím reportu Auction Insights v systému Google Ads

 

Analýza konkurence, ale i vašich PPC reklam 

Dejme tomu, že jste úspěšně spustili reklamní kampaň pomocí Google Ads. Od tohoto okamžiku budete pravděpodobně chtít vědět: 

 • Jak si vaše klíčová slova v PPC reklamách vedou oproti konkurenci? 
 • Kdo podává nabídky na klíčová slova týkající se vaší vlastní nabídky? 
 • Umístila se vaše PPC reklama na vyšších příčkách vyhledávání než ta konkurenční? 
 • Jaký podíl zobrazení mají PPC reklamy konkurence oproti těm vašim na dané klíčové slovo? 
 • Výkon vašich PPC reklam – jak si vedete v nejrůznějších výkonnostních metrikách? 
 • Jak ovlivňuje cenu za klik konkurence, která vstupuje v PPC reklamě do totožných aukcí jako vy sami? 

 

Auction Insights v Google Ads 

Se zodpovězením výše uvedených otázek vám v Google Ads pomůže nástroj pro vytváření přehledů statistik aukcí Auction Insights. Ten může sloužit nejen k monitoringu konkurence, ale pomůže vám upravit vaše nabídky a určit oblasti, které budete moct optimalizovat pro vyšší výkon vašich reklamních kampaní. 

Tip: Statistiky aukcí představují report, který obsahuje data ve formě tabulky, což znesnadňuje podrobnější analýzu konkurence. Z toho důvodu vám doporučujeme data exportovat a zpracovat v tabulkovém procesoru (Excel, Tabulky Google apod.). Abyste data nemuseli manuálně stahovat, doporučujeme se porozhlédnout po automatickém skriptu nebo proces automatizovat např. pomocí volně dostupného Microsoft Power Automate. 

Co si můžete představit pod statistikami aukcí? Pokud uživatel vloží do vyhledávače některé z klíčových slov, které jste vy nebo vaše konkurence použili ve vaší PPC inzerci, provede automaticky vyhledávač na pozadí tzv. aukci PPC reklam. Ta následně rozhodne, jaká reklama se ve výsledcích vyhledávání zobrazí a na jaké pozici se bude nacházet.  

Příklad: Pokud vaše PPC reklama obsahuje klíčové slovo „desková hra“, nezobrazí se každému uživateli, který ho zadal do vyhledávače. Pomocí statistik aukcí ale zjistíte, kolika uživatelům se zobrazuje právě vaše reklama a kolika uživatelům reklama vaší konkurence. 

 

Náš Digital Marketing Director, Honza Venkrbec, prozradí, jak si přiklonit statistiky v Google Ads na svoji stranu

Jan Venkrbec

Jan Venkrbec

Digital Marketing Director myTimi

Pokud chceme mít statistiky aukcí pod kontrolou, je třeba mít pod kontrolou všechny proměnné, které aukci ovlivňují. Jsou to:  

 • klíčová slova,  
 • cena za proklik,  
 • relevantnost reklamy vůči klíčovým slovům  
 • a dojem ze vstupní stránky ve spojitosti s klíčovými slovy a reklamou.  

Pro maximalizaci performance není vždy nutné snažit se držet první pozici. Je třeba testovat a analyzovat jednotlivá umístění.

Metriky ve statistikách aukcí v Google Ads 

Pro přístup k datům se samozřejmě musíte přihlásit ke svému účtu Google Ads. K datům pak můžete následně přistupovat na základě:

 • kampaně, 
 • klíčového slova  
 • nebo reklamní sestavy. 

 

Po zvolení požadovaného typu se vám zobrazí seznam dostupných kampaní, klíčových slov nebo reklamních sestav. Klikněte na zaškrtávací políčka u těch, které chcete zobrazit, a následně na tlačítko Auction Insights.  

Získáte tak přístup k následujícím metrikám: 

 • Podíl zobrazení – počet zobrazení vaší reklamy dělený celkovým počtem teoreticky možných zobrazení, tzn. vypočítává se na základě skutečného součtu zobrazení oproti potenciálnímu součtu. Příklad: pokud vaše PPC reklama získala 100 zobrazení z potenciálního celkového počtu 1000, měli byste podíl zobrazení 10 %. 
 • Míra překrytí – v okamžiku, kdy PPC reklama vašeho konkurenta zaznamená zobrazení ve stejnou dobu jako ta vaše, jedná se o tzv. překrytí. Míra překrytí tedy udává, jak často se reklamy vašeho konkurenta zobrazovaly ve stejnou dobu jako vaše. Příklad: u 30 % se tedy reklamy vašeho konkurenta zobrazily třikrát na každých deset zobrazení. 
 • Podíl vítězných pozic zobrazení – počet, kolikrát vaše PPC reklama překonala konkurenci (počet případů, kdy vaše reklamy získaly vyšší hodnocení než ty konkurenční, vydělený celkovým počtem aukcí). 
 • Pozice nad sazbou – jak často se PPC reklama vašeho konkurenta objevila nad vámi v přímých nabídkách (lze zobrazit pouze u kampaní s placeným vyhledáváním). 
 • Míra zobrazení v horní části stránky – jak často se vaše PPC reklama objevila na vrcholu žebříčku placeného vyhledávání. 
 • Míra absolutního zobrazení v horní části stránky – jak často se vaše PPC reklama zobrazila v horní části stránky jako úplně první. 

 

Vizualizovaná data vám potom umožní nejen analýzu konkurence (jestli se objevili noví konkurenti, jak konkurence ovlivňuje výkon vašeho účtu, kdo s vámi soupeří o vaše brandová klíčová slova atp.), ale i optimalizaci vaší vlastní výkonnostní reklamy např. pomocí: 

 • zvýšení rozpočtu reklamních kampaní, 
 • úpravy nabídek pro klíčová slova, 
 • zaměření na zlepšení skóre kvality  
 • nebo úpravu cílení. 

 

 

Pokud se v záplavě pojmů, metrik a dat ztrácíte, outsourcujte tvorbu a správu PPC reklam k myTimi. Vytváříme PPC kampaně, průběžně vyhodnocujeme jejich výsledky a optimalizujeme je. Ozvěte se nám, nastavíme dobře fungující dlouhodobou spolupráci. 

 

 

Zlepšete svoji akvizici
ještě dnes

Napište nám a my se vám obratem ozveme.
Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.
4.9 hodnocení
4.9 hodnocení
Exkluzivní tipy jen pro vás
Přihlaste se k odběru newsletteru a získejte přístup k exkluzivním tipům a novinkám, které na blogu nenajdete.
 • Každou neděli vám pošleme tip z oblasti marketingu, podnikání nebo osobního rozvoje.
 • Každý druhý čtvrtek vás upozorníme na nejzajímavější články na blogu.
Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.
Byl jste úspěšně přihlášen k odběru
Gratulujeme, nyní odebíráte novinky z myTimi.
icon

Mohlo by vás zajímat

Všechny články >
Timi photo
Jan Skovajsa
CEO
zakladatel, CEO a zároveň jeden z investorů myTimi

Napište mi, s čím potřebujete pomoci, a pojďme se sejít

Zpráva
Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.
4.9 hodnocení

Těšte se na výhody

fajfka
Jste nespokojení? Neplatíte
fajfka
myTimi už využívá více než 9 679 zákazníků
fajfka
Platíte za výsledky a vždy dopředu víte kolik
fajfka
Na projekty nahlížíme z perspektivy majitele firmy