Marketing  |  Přečteno 754 x
12. 6. 2023

Využijte potenciál svého webu: 10 SEO nástrojů pro začátečníky i profíky

Optimalizace webu pro vyhledávače (SEO) je zásadní téměř pro každé online podnikání – má přímý vliv na organickou návštěvnost, díky čemuž vám může přivést nové potenciální zákazníky. Jak s ním ale začít, jak ho měřit a vyhodnocovat? S tím vám pomůžou SEO nástroje. V článku vám představíme 9 nejlepších nástrojů na SEO + 1 náš, který můžete využít zdarma. 

banner

Ty nejlepší SEO nástroje zdarma 

Pokud se v SEO moc nevyznáte, pro začátek si vystačíte s nástroji, které jsou zdarma. V tomto případě totiž neplatí, že vše, co je zdarma, nemá hodnotu. Velkou část z následujících nástrojů totiž k vyhodnocování používají i profesionální SEO specialisté. 

 

1) Google Search Console 

Google Search Console je (jak název napovídá) online SEO nástroj přímo od společnosti Google a používat by ho měl rozhodně každý majitel webu. Pro založení vám stačí pouze Google účet, přes který se jednoduše přihlásíte a přidáte svůj web. Nástroj vám následně vygeneruje kód, který vložíte do zdrojového kódu svého webu a je to. Google Search Console následně začne sbírat data a ukáže vám

 

 • kolik lidí organicky navštívilo váš web, 
 • přes které klíčové slovo vás našli,  
 • na jaké pozici se průměrně zobrazujete  
 • nebo jaká je míra prokliku (CTR). 

 

Dále má pak nástroj například funkci URL inspection, díky které ověříte, jestli jednotlivé stránky vašeho webu Google správně indexuje nebo jestli neobsahují nějaké chyby. Zkrátka díky němu zdarma získáte přehled o tom, jak si váš web v Googlu stojí.  

Tip: Zjistěte, jak podpořit organickou návštěvnost, aby vám na web chodilo více lidí

 

 
2) Google Analytics 

Google Analytics je nástroj, který nevyužijete pouze pro SEO, ale poskytne vám podrobnější analytiku o vašem webu. I v tomto případě doporučujeme založit si účet všem vlastníkům webu – propojení funguje stejně jako u Google Search Console. Získáte tím celou řadu zajímavých statistik a přehledů. Sledovat můžete například: 

 

 • návštěvnost webu, 
 • míru okamžitého opuštění (bounce rate), 
 • zdroje, odkud k vám uživatelé přišli, 
 • údaje o návštěvnících (věk, pohlaví, zájmy, jazyk, město, zařízení, chování na webu a další), 
 • počet konverzí, 
 • rychlost načítání stránek 
 • a mnoho dalšího. 

 

Z hlediska SEO v něm můžete především měřit, jak se vám daří plnit cíle, které jste si nastavili. 

 

3) Analýza webu zdarma od myTimi 

V myTimi se na SEO specializujeme, a proto jsme vytvořili vlastní nástroj, který zdarma zanalyzuje potenciál vašeho webu. Stačí zadat webovou adresu a náš SEO nástroj do 30 sekund zhodnotí rychlost a organickou sílu vašeho webu v porovnání s konkurencí. Dozvíte se tak, jestli je potřeba na optimalizaci webu a jeho obsahu ještě zapracovat, a dáme vám i tipy, jak na to.  

 

 

4) Google Data Studio

 Google Data Studio je další ze sady nástrojů od Googlu. Bude se vám hodit, pokud se v SEO už trochu vyznáte. Ulehčí vám vyhodnocování a reporting vašich aktivit – snadno v něm můžete propojit data z dalších nástrojů, třeba z Google Search Console nebo Google Analytics. Kromě reportů si v něm můžete data i hezky vizualizovat a přijít tak například na další způsoby, jak dosáhnout lepších výsledků. 

 

 
5) Httpstatus.io 

Pomocí tohoto nástroje můžete rychle a hromadně zkontrolovat stavové kódy, a objevit tak řetězce přesměrování, které mohou: 

 

 • snižovat kvalitu odkazů,  
 • znesnadnit indexaci stránek, 
 • zpomalit rychlost webu. 

 

Stejnou funkci má i Marketing Miner, který je ale placený. Tento nástroj tedy můžete využít rychle a zdarma jako jeho alternativu. 

 

Užitečné placené SEO nástroje 

Máte v SEO pokročilejší znalosti? Pak se určitě vyplatí investovat do následujících nástrojů, které vás sice měsíčně budou něco stát, ve výsledku vám ale mohou pomoct dosáhnout několikanásobně vyšších obratů. Většina z nich nabízí i základní omezený tarif zdarma, který obsahuje několik užitečných funkcionalit. 

 

1) Collabim 

Collabim je nejpoužívanější SEO nástroj v České republice a má velké množství funkcí, ve kterých si jako zkušený SEO specialista budete libovat. Využijete ho především k monitoringu pozice svého webu ve výsledcích vyhledávání. Stačí zadat vybraná klíčová slova a nástroj bude sledovat, jak si vedete – a to na Googlu i na Seznamu. Podobným způsobem můžete šmírovat i konkurenci.  


V klíčových slovech se opravdu vyzná, takže vám vytvoří i jednorázovou analýzu klíčových slov, případně obsahovou analýzu jednotlivých stránek i celého webu. Ke každé funkci umí vytvořit i přehledný report. Je to zkrátka nástroj, který vám mnoho ulehčí. Nabízí i tarif zdarma, ten je však omezený a neumožňuje přístup k pokročilým funkcím. 

Tip: Mohlo by vás zajímat, jak zjistit, že vám konkurence šlape na paty

 

2) Marketing Miner 

Marketing Miner je další český SEO nástroj, ve kterém ale zvládnete vytvořit analýzu klíčových slov pro jakýkoliv jazyk. Spolu s Collabimem se v Česku používá nejvíc. Nabízí více než 40 různých nástrojů, který přijdou vhod jak SEO specialistům, tak i marketérům. Vytvoří vám SEO analýzu celého webu, monitoruje pozice ve vyhledávání a zobrazuje data z obou hlavních vyhledávačů v Česku – z Googlu i Seznamu. Vyzkoušet ho můžete v omezené podobě zdarma, jinak platíte měsíční poplatek. 

 

 

3) Majestic 

Další zahraniční nástroj, který funguje pouze v angličtině, je Majestic. Využijete ho především pro linkbuilding, protože skvěle analyzuje zpětné odkazy. Můžete si v něm filtrovat, kolik odkazů na váš web vede, zda jsou nofollow, či jakou mají kvalitu. Nástroj nabízí i bezplatnou verzi s omezenými funkcemi. Pokud často zkoumáte odkazové profily webů, je to rozhodně užitečný nástroj. Doporučili bychom ho ale spíše pokročilejším SEO specialistům či agenturám.  


 
4) Screaming Frog 

Screaming Frog je softwarový nástroj, který je k dispozici pouze formou desktopové aplikace. SEO specialisté ho používají při SEO analýze webu. Funguje jednoduše – stačí zadat webovou adresu, nástroj prohledá jednotlivé stránky a ukáže vám chybné odkazy, chybějící metadata a další problémy, které mohou blokovat procházení robotů. Nástroj si můžete stáhnout zdarma, bezplatně vám ale zanalyzuje pouze 500 adres. 

 

5) Keysearch 

Zahraniční SEO nástroj Keysearch je skvělou alternativou pro freelancery a blogery, kteří pro svou práci potřebují sledovat data webových stránek, ale nespravují desítky či stovky projektů. Za základní verzi totiž zaplatíte pouhých 17 dolarů měsíčně. Stejně jako ostatní nástroje i Keysearch nabízí funkce jako: 

 

 • analýza klíčových slov, 
 • SEO audit webu, 
 • analýza zpětných odkazů. 

 

Výhodou je to, že shromažďuje data nejen z Googlu, ale i z Amazonu, Bing nebo YouTube. Pokud natáčíte na YouTube tento nástroj vám pomůže najít ideální klíčová slova.

 

Potřebujete pomoct v oblasti SEO? Máme zkušené specialisty 

Sami se v optimalizaci stránek pro vyhledávače tolik nevyznáte a rádi byste tuto správu na někoho delegovali? V myTimi máme profesionály, kteří dostávají weby našich klientů na první příčky ve výsledcích vyhledávání. Vyzkoušejte pro začátek náš SEO nástroj, který vám během 30 vteřin zdarma zanalyzuje SEO potenciál vašeho webu.  

 

 

Zlepšete svoji akvizici
ještě dnes

Napište nám a my se vám obratem ozveme.
Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.
4.9 hodnocení
4.9 hodnocení
Exkluzivní tipy jen pro vás
Přihlaste se k odběru newsletteru a získejte přístup k exkluzivním tipům a novinkám, které na blogu nenajdete.
 • Každou neděli vám pošleme tip z oblasti marketingu, podnikání nebo osobního rozvoje.
 • Každý druhý čtvrtek vás upozorníme na nejzajímavější články na blogu.
Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.
Byl jste úspěšně přihlášen k odběru
Gratulujeme, nyní odebíráte novinky z myTimi.
icon

Mohlo by vás zajímat

Všechny články >
Timi photo
Jan Skovajsa
CEO
zakladatel, CEO a zároveň jeden z investorů myTimi

Ozveme se vám do 24 hodin

Zpráva
Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.
4.9 hodnocení

Těšte se na výhody

fajfka
Víme, jak růst
fajfka
myTimi už využívá více než 9 679 zákazníků
fajfka
Platíte za výsledky a vždy dopředu víte kolik
fajfka
Na projekty nahlížíme z perspektivy majitele firmy