Marketing  |  Přečteno 795 x
7. 8. 2023

6 způsobů, jak poznáte podvodné SEO

Účinné SEO vyžaduje dlouhodobou práci na zlepšení kvality vašich stránek a obsahu, nejedná se o zázraky na počkání, které pořídíte za „pár šupů“ – kdo to slibuje, lže. Sepsali jsme proto, jak poznáte podvodné SEO služby, které vaše podnikání spíše poškodí

banner

1. Sliby zaručeného umístění 

To, že se díky (dobře prováděnému) SEO zlepší vaše pozice ve vyhledávačích je jasné – proto to přeci děláte. S promyšlenou strategií a soustavnou prací dokonce můžete dosáhnout předních příček, ale jakmile vám někdo bude tvrdit, že vám garantuje nějakou konkrétní pozici ve vyhledávání, zbystřete, protože se pravděpodobně jedná o podvod. 

Žádný SEO specialista vám nemůže zaručit přesné umístění vašich stránek ve výsledcích vyhledávání. SEO je proces, který zahrnuje mnoho faktorů a je závislý na konkurenci a algoritmech vyhledávačů. Pozice se navíc neustále mění, a to nejen v řádech dnů, ale klidně i hodin.  

Google navíc používá personalizaci podle lokality či historie vyhledávání, takže dva různí uživatelé z odlišných lokalit můžou ve stejný čas vidět různé výsledky vyhledávání

Špičkoví specialisté můžou mít za cíl dostat web na 1. stránku ve vyhledávačích v rámci nějakého časového horizontu. Ale na přesné pozice mířit určitě nejde

 

2. Nepřirozeně nízká cena 

Když je nějaké zboží podezřele levné, nevzbuzuje to v nás důvěru, protože to svědčí o tom, že asi nebude moc kvalitní. U trička za 50 korun vám musí být jasné, že se brzy sepere, vytahá nebo vybledne. U trička to ale tolik nevadí, jednoduše ho vyhodíte a koupíte nové. Ale chcete stejný scénář aplikovat na své podnikání a webové stránky, které ho reprezentují? To asi ne, že? 

Kvalitní optimalizace webových stránek pro vyhledávače vyžaduje vysoce odborné znalosti a specializovanou systematickou práci. Z čehož vyplývá, že SEO služba nemůže být úplně laciná. Pokud je nabídka, na kterou narazíte, v porovnání s konkurencí podezřele nízká, může to naznačovat, že se jedná o podvod nebo nízkou kvalitu služeb

Může se také jednat o používání neetických praktik (o nich více níže), které jsou v rozporu se zásadami vyhledávačů. Tyto praktiky můžou vést k penalizaci stránek ve vyhledávání a poškodit vaši online pověst. Rozhodně se od nich držte co nejdál. 

 

3. Nicneříkající strategie 

Opravdový odborník umí vysvětlit i složité postupy a principy jednoduše. Takže pokud vám někdo tvrdí, že vám nemůže konkrétní postup vysvětlit, protože byste ho stejně nepochopili, ale máte mu bezmezně věřit… rychle pryč, je to amatér

Neschopnost popsat konkrétní strategii, kterou dané SEO služby plánují využít z posílení vaší pozice ve vyhledávání, může opět nasvědčovat tomu, že se jedná o podvod. Kvalitní SEO agentura (či specialisté) by měla být ochotná vysvětlit, jakým způsobem plánuje pracovat na zlepšení vašeho webu

Proto vždycky před začátkem spolupráce chtějte jasně vypsanou strategii, ze které bude jasné, CO díky ní získáte a JAKÉ postupy k tomu specialisté využijí.  

 

4. Nesmyslné reporty 

Spolu se strategií chtějte také vědět, jak bude vypadat reportování dosahovaných výsledků. Pokud někdo příliš podrobně reportuje pouze nesmyslné metriky jako jsou posuny pozic, počet získaných odkazů apod., je to opět signál, že jde o neznalé specialisty nebo podvodníky.  

SEO služby jsou součástí celkové marketingové strategie, která má jediný konečný cíl – podporovat efektivní růst byznysu. Pokud z reportu nejste schopni vyčíst, zda jsou výsledky pro váš byznys dobré, nebo ne (nejlépe v penězích), pak se do takové spolupráce nedoporučujeme pouštět. 

Tip: Přečtěte si rozhovor s naším SEO specialistou Milanem Fafkem a pronikněte hlouběji pod pokličku SEO. 

 

5. Prozkoumejte jejich případové studie 

O kvalitě SEO služby vám hodně prozradí dosavadní výsledky práce SEO specialistů. Prozkoumejte tedy jejich předchozí spolupráce a posuďte, jestli je pro vás daná služba tou pravou. Úspěšné agentury a specialisté se rádi chlubí dobře odvedenou prací, takže by měli na svých stránkách mít nějaké případové studie ukazující, co všechno umí. 

Absence případových studií může být sama o sobě podezřelá. Nestačí je ale pouze mít. Dobrá případovka říká:  

 

  • s jakým problémem se klientovi pomáhalo, 
  • jaký konkrétní postup specialisté navrhli 
  • a jaký byl výsledek spolupráce. 

 

Čím víc je v ní konkrétních čísel, tím líp. U případovky by také mělo být vyjádření klienta – tedy zhodnocení spolupráce s uvedeným jménem a pozicí dotyčného zástupce firmy. 

Pokud vám dává případová studie smysl a zdá se uvěřitelná, je to signál, že by spolupráce měla probíhat hladce i u vás. 

Tip: Podívejte se, jak píšeme naše případovky. 

 

6. Podvodné techniky, kterým se obloukem vyhněte 

Pokud vám bude SEO specialista nabízet následující služby, nebo nabudete podezření, že je vámi zvolená SEO služba využívá, tak ve spolupráci nepokračujte, tzv. black hat SEO vás totiž může poškodit. 

 

Cloaking 

Cloaking neboli maskování je podvodná technika, kdy stránka ukazuje jiný obsah lidským uživatelům a jiný googlebotům, kteří stránky přidávají do databáze vyhledávače. Lidé například vidí uživatelsky přívětivé, vizuálně atraktivní webové stránky, které můžou obsahovat málo textu a hodně grafických nebo multimediálních prvků. Zatímco robotovi se zobrazí vysoce optimalizovaná stránka, která by ale pro uživatele nebyla atraktivní. 

 

Doorway pages  

Jsou uměle seskládané stránky, které obsahují nepřirozeně velký počet opakujících se klíčových slov a odkazují na další stránky – protože sami vyhledávaný obsah neobsahují. Někdy se uživatelům tato stránka ani neukáže a rovnou jsou pomocí JavaScriptu přesměrováni na koncový web, kde hledanou informaci získají.  

 

Nákup zpětných odkazů (hromadný) 

Linkbuilding je běžnou a legitimní SEO technikou. Odkazy ale musí vést z relevantních kvalitních webů, které souvisejí s obsahem vašich stránek. Když na váš web o hardwaru odkáží na Živě.cz, určitě to vašemu webu jen prospěje, protože ho bude vyhledávač považovat za důvěryhodný. 

Ale rozhodně se vyhněte hromadnému nakupování zpětných odkazů. Podobně jako falešní sledující na sociálních sítích vám takové odkazy nic nepřinesou, ale spíše povedou k penalizaci nebo k úplné vyřazení stránky z vyhledávání… a to jen tak nenapravíte. 

 

Jak se liší linkbuilding od podvodného nakupování odkazů? Za oboje se platí, tak v čem je přesně rozdíl? Odpoví náš SEO specialista Milan

Milan Fafek

Milan Fafek

SEO specialist myTimi

Na té správné cestě máme nebo bychom měli mít dohled a přehled o tom, kam a za jakých podmínek se publikuje. Přeci jen si tu odkazovou příležitost sami najdeme. Pokud při kontrole publikace narazíme na nesrovnalosti nebo chyby, které nebyly v zadání, jednoduše požádáme o opravu. Oproti podvodnému nakupování odkazů si vybíráme jen ty odkazové příležitosti, které nám dávají smysl.

 

Tapetování klíčovými slovy 

Klíčová slova jsou pro SEO určitě důležitá a k daným tématům je jistě na místě použít související klíčová slova, která pomůžou vyhledávačům poznat, že se v textu dané problematice věnujete. Ale rozhodně by to nemělo být na úkor přirozeného plynutí textu

Jakmile se na stránkách nacházejí výpisy klíčových slov, která jsou úplně mimo kontext, nebo je jimi text úplně přehlcený, vyhledávač vás bude penalizovat

 

Pusťte se do SEO s námi 

Pokud si sami na SEO netroufáte a raději byste ho svěřili do rukou opravdových specialistů, podívejte se na naše případové studie, ujistěte se, že jsou pro vás naše služby to pravé a ozvěte se nám. Se SEO máme hromadu zkušeností. 

 

 
 

Zlepšete svoji akvizici
ještě dnes

Napište nám a my se vám obratem ozveme.
Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.
4.9 hodnocení
4.9 hodnocení
Exkluzivní tipy jen pro vás
Přihlaste se k odběru newsletteru a získejte přístup k exkluzivním tipům a novinkám, které na blogu nenajdete.
  • Každou neděli vám pošleme tip z oblasti marketingu, podnikání nebo osobního rozvoje.
  • Každý druhý čtvrtek vás upozorníme na nejzajímavější články na blogu.
Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.
Byl jste úspěšně přihlášen k odběru
Gratulujeme, nyní odebíráte novinky z myTimi.
icon

Mohlo by vás zajímat

Všechny články >
Timi photo
Jan Skovajsa
CEO
zakladatel, CEO a zároveň jeden z investorů myTimi

Ozveme se vám do 24 hodin

Zpráva
Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.
4.9 hodnocení

Těšte se na výhody

fajfka
Víme, jak růst
fajfka
myTimi už využívá více než 9 679 zákazníků
fajfka
Platíte za výsledky a vždy dopředu víte kolik
fajfka
Na projekty nahlížíme z perspektivy majitele firmy