Virtuální asistence  |  Přečteno 17794 x
30. 12. 2021

9 kroků, jak vytvořit přehlednou tabulku v Excelu

Přehledně navržené tabulky nejen dobře vypadají, ale jsou také snadno pochopitelné. Projděte si kroky, kterými můžete zlepšit vzhled a čitelnost svých tabulek.  

banner

1. Vyberte si vhodný font 

Pro prezentaci dat jsou ideální písma typu Sans-Serif (například Helvetica, Ariel, Calibri). Pamatujte také na to, abyste nepoužívali více než dva druhy fontů, ideálně se držte pouze jednoho. Používejte také jasnou hierarchii velikostí písma. Ať je důležitý text, jako jsou nadpisy a podnadpisy, větší než informace v tabulkách.

 

Tabulka v Excelu s fontem Calibri

 

2. Zarovnejte data v tabulce 

Zarovnáním všech textových dat doleva a všech číselných dat doprava vytvoříte výrazný okraj tabulky. Tím zlepšíte čitelnost a grafickou konzistenci své tabulky. Nepoužívejte zarovnání na střed, protože to způsobuje, že text v buňce graficky „plave“. Pokud potřebujete, aby data nebo texty neutíkaly z buňky, zvýrazněte ji a poté zapněte možnost „zalamovat text“ (Wrap Text).

 

Tabulka v Excelu se zarovnanými daty

 

3. Dejte datům prostor 

Přidejte do své tabulky v Excelu trochu prostoru tím, že svým datům poskytnete více místa úpravou šířky a výšky sloupců. Nastavte vše ručně, používejte celá čísla a snažte se udržet šířku sloupců konzistentně.  

Pokud máte typově stejné údaje v jedné tabulce, rovnou buňky označte a upravte všechny najednou. Jednoduše vyberte všechny řádky v tabulce, klikněte pravým tlačítkem myši a vyberte možnost změnit výšku řádků a šířku sloupce. 

 

Tabulka v Excelu s úpravou sloupců a řádků

 

4. Definujte záhlaví 

Záhlaví pomůže všem uživatelům pochopit data, která prezentujete. Udělejte jej jasné, čitelné a zřejmé na první pohled. Text záhlaví pište velkými písmeny a pokud chcete, přidejte také barvy (ale nepřehánějte to s nimi). 

 

5. Pečlivě vybírejte barvy 

S přidáváním barev se držte jednoduchého pravidla: méně je někdy více. Zvažte jednu, maximálně dvě barvy, které spolu dobře spolupracují a hodí se k vyjadřovaným datům. Nepřidávejte do Excelu barvy jen proto, aby tam byly.  

Pokud potřebujete poradit, vyzkoušejte stránku Colors od Canvy. Zvolit můžete dvě doplňkové barvy nebo třeba různé odstíny té stejné. Nikdy nedávejte příliš tmavé barvy, těžko se na nich čte text. 

 

Tabulka v Excelu s dvěma barvami

 

6. Stínujte střídavě řádky pro lepší čitelnost 

Jestliže má tabulka v Excelu mnoho řádků, zvažte jejich stínování světle šedou nebo světle modrou barvou pro lepší čitelnost. Tento jednoduchý grafický trik pomáhá při čtení napříč dlouhou jednolitou tabulkou. Excel pro to má jednoduchou funkci schovanou pod „formátovat jako tabulku“. Pokud zebří pruhy do tabulky přidáte, nedělejte mřížky mezi řádky. 

 

Tabulka v Excelu se stínovanými řádky

 

7. Orámování používejte jen střídmě 

Mřížka je skvělá pro přehledné znázornění sloupců a řádků tabulky a usnadňuje sledování dat. Snažte se, aby vodorovné a svislé čáry mřížky nebyly stejné. V takovém případě totiž klade mřížka příliš velký důraz na samotné buňky a nevynikne dostatečně řádek nebo sloupec. 

Zkuste použít plnou čáru pro ohraničení řádků a tečkovanou čáru pro ohraničení sloupců. Pokud používáte stínování střídavých řádků z předchozího kroku, můžete použít plnou čáru pouze pro sloupce a vynechat ohraničení řádků.   

 

Tabulka v Excelu s orámováním

 

8. Vytvořte styly buněk pro zajištění konzistence 

Jakmile definujete vzhled tabulky, můžete nastavení uložit jako styl buněk. Zvýrazněte buňky tabulky s formátováním, které chcete uložit. Tuto možnost najdete na kartě Domů, kde v galerii stylů vyberete Nový styl buňky.  

 

9. Používejte podmíněné formátování dat 

Pokud excelová tabulka obsahuje velké množství dat, můžete pomocí podmíněného formátování zvýraznit hodnoty, které splňují určitá kritéria. Například můžete zvýraznit zajímavé buňky s neobvyklými hodnotami k rozpoznání problémů, identifikaci vzorů a trendů a podobně. Najděte si v nápovědě podrobný návod na to, co zrovna pro svou tabulku potřebujete.  

 

Tabulka v Excelu s podmíněným formátováním

Nechte tabulku na myTimi 

Nemusíte ztrácet čas nad čitelností tabulek v Excelu. V myTimi to uděláme za vás. Vyřešíme za vás formátování dokumentů, přípravu podkladů a prezentací. Ušetříte tak nejenom čas, ale i peníze.

 

 
 

Zlepšete svoji akvizici
ještě dnes

Napište nám a my se vám obratem ozveme.
Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.
4.9 hodnocení
4.9 hodnocení
Exkluzivní tipy jen pro vás
Přihlaste se k odběru newsletteru a získejte přístup k exkluzivním tipům a novinkám, které na blogu nenajdete.
  • Každou neděli vám pošleme tip z oblasti marketingu, podnikání nebo osobního rozvoje.
  • Každý druhý čtvrtek vás upozorníme na nejzajímavější články na blogu.
Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.
Byl jste úspěšně přihlášen k odběru
Gratulujeme, nyní odebíráte novinky z myTimi.
icon

Mohlo by vás zajímat

Všechny články >
Timi photo
Jan Skovajsa
CEO
zakladatel, CEO a zároveň jeden z investorů myTimi

Ozveme se vám do 24 hodin

Zpráva
Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.
4.9 hodnocení

Těšte se na výhody

fajfka
Víme, jak růst
fajfka
myTimi už využívá více než 9 679 zákazníků
fajfka
Platíte za výsledky a vždy dopředu víte kolik
fajfka
Na projekty nahlížíme z perspektivy majitele firmy