Marketing  |  Přečteno 835 x
6. 6. 2022
Fotky zdarma? Vyzkoušejte 12 nejlepších fotobank

Věděli jste, že nemůžete kdejakou fotku z internetu sdílet online? Vztahuje se na ně totiž autorské právo. Máme pro vás ale tipy na 12 fotobank, kde najdete kvalitní fotky úplně zdarma, a díky kterým se nemusíte bát, že by se vám ozval jejich majitel.

banner

Autorské právo a fotografie na internetu 

Pojďme si hned na úvod říct, jak je to s autorským právem a autorským dílem na internetu. Autorským dílem je podle zákona výsledek tvůrčí činnosti autora nebo několika autorů. Na internetu se setkáte s mnoha autorskými díly. Může se jednat o: 

 

  • fotku, 
  • grafiku, 
  • video, 
  • zdrojový kód, 
  • kurz 
  • a další. 

 

Autorské právo vzniká k autorským dílům automaticky, takže svůj výtvor nemusíte nikde registrovat, ani speciálně označovat. A jak je to s použitím fotky bez vědomí autora? Můžete si ji stáhnout pro své vlastní účely. To znamená, že si ji můžete nastavit jako pozadí na notebooku nebo si ji vytisknout a vystavit u sebe doma. Nesmíte ji ale sdílet online a snažit se na ní vydělat – pokud nenese označení CC0, ale o tom více na dalších řádcích. 

Pro komerční účely tak nesmíte cizí fotky, které volně najdete na internetu, používat. Musíte si vždy od autora zajistit souhlas. Samozřejmě to platí i na sociálních sítích, proto nesdílejte a nenahrávejte fotky bez souhlasu autora

 

Kde najít fotografie, které jsou zdarma ke stažení? 

Volně šiřitelné fotky zdarma najdete pod označením Creative Commons (CC). O co se jedná? Creative Commons je nezisková organizace, která umožňuje autorům volně poskytovat svá díla ostatním. Také díky konkrétnímu označení zjistíte, jestli a jak můžete s daným dílem dále pracovat. Jaké označení máme na mysli? Licence Creative Commons má sedm úrovní, díky kterým se dozvíte, jestli můžete fotky volně sdílet, upravovat, uvést jméno autora atd. Zdarma a bez uvedení autora můžete používat jen fotky s ikonkou CC0 (CC Zero)

 

Fotky zdarma: Jaké možnosti existují? 

Chcete vyšperkovat produktový popisek, příspěvek na sociální síť nebo článek na webu fotografií, která upoutá pozornost? Vyzkoušejte jednu z variant, nebo i obě. 

Tip: Přečtěte si, jak napsat produktový popisek, který prodá všechno, co si přejete

 

Vlastní fotografie nebo grafika 

Pokud máte možnost pořídit si vlastní fotografie, využijte ji. Obyčejně mají u uživatelů největší úspěch, ale ne každý má na focení talent nebo čas. Focení se ale můžete i naučit – třeba vás inspiruje náš článek, Jak fotit na manuál, a pak se můžete pustit i do samotné úpravy fotek. 

Tip: Naučíme vás, jak upravovat fotky v 5 krocích

  

Fotobanky aneb fotky zdarma 

Oblíbeným zdrojem fotek zdarma jsou fotobanky. Přijdou vám vhod, pokud nechcete s focením ztrácet čas. Mají ale jednu nevýhodu – fotky z fotobank používá hodně lidí, takže se to na internetu stejnými fotografiemi jenom hemží. Na druhou stranu se nemusíte bát, že používáte fotky nelegálně. Fotobanky totiž poskytují licence k fotografiím, což vám umožňuje s nimi pracovat, i když se na ně stále vztahuje autorské právo. 

 

12 fotobank s fotkami zdarma 

Teď přichází na řadu výčet fotobank, na který netrpělivě čekáte. Na internetu najdete i placené fotobanky, my vám ale představíme ty, za které platit nemusíte. 

 

1. Pixabay 

Všechny obrázky, které tu najdete si můžete stáhnout zdarma. Také sem můžete nahrávat vlastní fotografie, které ale procházejí kontrolou, co se týče kvality a legálnosti.  

pixabay

 

2. Unsplash 

Unsplash nabízí opravdu kvalitní a umělecké fotografie zdarma. Stejně jako u Pixabay i sem můžou fotografové přispívat vlastními díly. 

unsplash

 

3. PikWizard 

V této fotobance najdete profesionální snímky známých fotografů. Velké plus je, že nabízí rovnou grafický editor, takže si svou vybranou fotku můžete hned dle libosti upravit. 

pikwizard

 

4. Pexels 

I na Pexels objevíte krásné a kvalitní fotografie zcela zdarma. Nemusíte uvádět zdroj a můžete si tam rovnou fotky upravit. 

pexels

 

5. PicJumbo 

Najdete tu kvalitní komerční fotky a fotky osob zdarma, do kterým sice do tváře úplně nevidíte, ale v tom je právě smysl a krása těchto fotografií. 

picjumbo

 

6. Rawpixel 

Chcete autentické fotografie? V tom případě je tato fotobanka přímo pro vás. Bude vás bavit nejen přirozenost fotografií, ale i široký výběr. 

rawpixel

 

7. DesignerPics 

Jedná se o fotobanku se smyslem pro detail. Přesněji řečeno s fotografiemi, na kterých jsou detailní záběry různých předmětů. 

designerpics

 

 

8. Life of Pix 

Tato stránka plná fotek zdarma nabízí snadné hledání pomocí kategorií. Stejně jako u předchozích fotobank – nic než kvalitu nečekejte. 

life of pix

 

9. Gratisography 

Jedním slovem extravagantní. Fotobanka Gratisography poskytuje jedinečné fotografie s vysokým rozlišením. Na druhou stranu oproti ostatním fotobankám její sbírka není tak rozsáhlá. 

gratisography

 

10. Foodiesfeed 

Nikde tolik fotek jídla zdarma nenajdete. Odpovídá tomu i samotný název, takže pokud chcete fotografie potravin, chvátejte na toto místo. Navíc je tu zaručena i kvalita díky vysokému rozlišení. 

foodiesfeed

 

11. Fancy Crave 

Fotobanka Fancy Crave se liší od ostatních tím, že tu narazíte na tematické balíčky fotek. Takže místo jedné si stáhnete rovnou desítky kvalitních fotografií.  

fancy crave

 

 

12. Piqsels 

Je tu k sehnání spousta fotek, ale pokud potřebujete něco z oblasti IT, v této fotobance si rozhodně vyberete. 

piqsels

 

S myTimi máte 2 v 1 

Ať už pro vás píšeme článek, příspěvek na sociální sítě nebo newsletter, vždy k němu dodáme i obrázek. Přejete si upravit fotky, vytvořit grafiku na web nebo logo? I s tím vám můžeme pomoci. Stačí nás nezávazně kontaktovat.

 

 
 

Zlepšete svoji akvizici
ještě dnes

Napište nám a my se vám obratem ozveme.
Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.
4.9 hodnocení
4.9 hodnocení
Exkluzivní tipy jen pro vás
Přihlaste se k odběru newsletteru a získejte přístup k exkluzivním tipům a novinkám, které na blogu nenajdete.
  • Každou neděli vám pošleme tip z oblasti marketingu, podnikání nebo osobního rozvoje.
  • Každý druhý čtvrtek vás upozorníme na nejzajímavější články na blogu.
Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.
Byl jste úspěšně přihlášen k odběru
Gratulujeme, nyní odebíráte novinky z myTimi.
icon

Mohlo by vás zajímat

Všechny články >
Timi photo
Jan Skovajsa
CEO
zakladatel, CEO a zároveň jeden z investorů myTimi

Napište mi, s čím potřebujete pomoci, a pojďme se sejít

Zpráva
Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.
4.9 hodnocení

Těšte se na výhody

fajfka
Jste nespokojení? Neplatíte
fajfka
myTimi už využívá více než 9 679 zákazníků
fajfka
Platíte za výsledky a vždy dopředu víte kolik
fajfka
Na projekty nahlížíme z perspektivy majitele firmy