Rozhovory  |  Přečteno 1865 x
21. 2. 2020
Co v Chile navštívit a čemu se vyhnout? Nejen o tom s Chilanem Roberto Rojas Ortizem!

Nedávno nám v rozhovoru Roberto Rojas Ortiz poradil, co v Chile ochutnat a jakého jídla se naopak vyvarovat. A protože měl rozhovor velký úspěch, rozhodli jsme se, že se ho dnes zeptáme na to, co by měl turista v Chile navštívit a čemu se naopak vyhnout obloukem. 

 

 

Ahoj Roberto. Děkuji ti, že sis na nás udělal opět čas. V posledním rozhovoru ses myTimimu v rychlosti představil, změnilo se od té doby něco?

Vlastně ani ne! Stále jsem šťastný a hluboce zamilovaný do své ženy!

 

Jaké místo dle tvého názoru vystihuje Chile nejlépe?

Bez jakýchkoliv pochybností Santiago! Žije tu jedna třetina chilského národa, která nás nejlépe reprezentuje. Ať už je to to dobré, špatné nebo vážně ošklivé.

 

Jaká budova nebo přírodní krása by měla první vyvstanout na mysli komukoliv, kdo si vybaví Chile?

Jak řekl jeden slavný chilský historik: "Chile je zemí se šílenou geografií." A my Chilani to rádi a neustále opakujeme. Měl totiž pravdu. Chile je dlouhá 400 km a je průřezem všech existujících nádherných scenérií.  

Předpokládám, že chceš slyšet něco konkrétního, nemýlím se? Pak bych jednoznačně zmínil pro mě nejvíce šokující a zároveň úžasné místo, kterým je poušť Atacama ležící na severu země. Tahle neuvěřitelná pustina v kombinaci s odloučením a neexistujícím životem stojí za návštěvu.

Podělím se s vámi o můj zážitek. Potkal jsem Jordánce, který se mi svěřil s tím, že nedávno navštívil Chile. Poté, co mi oznámil, že tam strávil 3 celé týdny, jsem se ho zeptal: co jsi navštívil? A on mi vesele oznámil, že celou dovolenou strávil právě v poušti Atacama a byl to nezapomenutelný zážitek.

 

Které místo v Chile nejraději navštěvuješ?

Má nejoblíbenější místa jsou v oblastech blízko míst Villarica, Puerto Montt and Chiloé. Své kouzlo odhalí ale pouze v letní sezóně, po zbytek roku tam totiž vehementně a konstantně prší.

 

Co je nejnavštěvovanější památka v Chile? Co bychom o ní měli vědět?

Rozhodně neznám přesný počet návštěvníků, ale mezi místa, která přitahují nejvíce turistů, patří především 3 muzea/domy nacházející se v centrální oblasti Chile. Konkrétně mám na mysli Santiago, Valparaíso a Isla Negra. Všechny patří našemu básníkovi Pablo Nerudovi.

Pablo Neruda byl vášnivým sběratelem různých předmětů. Díky jeho přátelům a stylu života (byl militantním komunistou) se mu podařilo získat obrovské množství předmětů z celého světa. A právě ty si mohou návštěvníci prohlédnout během návštěvy v jeho třech muzeích/domech.

Pokud o návštěvě přemýšlíte (a že byste měli!), pak si nezapomeňte rezervovat místa předem.

 

Jaká památka nebo přírodní úkaz je dle tvého názoru podceňovaný?

Myslím, že se pohoří And nedostává tolik uznání, kolik by si zasloužilo. Ani my Chilané Andy běžně nenavštěvujeme. I když bychom měli! Jsem si téměř jistý, že většina lidí, kteří po Andách chodí a objevují jejich krásy, nejsou místní a přijíždějí zdaleka.

 

Po čem se ti nejvíce stýská a co ti naopak vůbec nechybí?

Chybí mi především rodina, přátelé a jídlo. A to přesně v tomto pořadí.

Co mi ale nechybí, je chilská “politická třída”. Je smutné, že v žádné jiné zemi na světě není pravice neboli liberalisté (čemuž v USA odpovídají republikáni) natolik konzervativní a neochotná podělit se o majetek se zbytkem společnosti. Chile je zemí, kde se nůžky mezi bohatými a chudými až ostudně rozevírají. Z mého pohledu se jedná o opravdovou národní tragédií.

Nechybí mi ani rasismus a rozdělení do sociálních tříd, které je pro Chile typické. Bohužel jsem si také jistý tím, že neexistuje ošklivější španělština než ta, kterou se mluví v Chile.

 

Je nějaké místo, které najdeš ve všech průvodcích, ale ty by ses mu vyhnul?

Největší pastí na turisty je hlavní tržiště v Santiagu a to zejména v okamžiku, kdy se tam chcete najíst. Trhovci vás sedřou z kůže a vy budete odcházet o dost chudší. Jestliže se ale chcete jen projít a nasát místní atmosféru, pak bych vám tržiště doporučil. Obchodníci tam nabízí plno unikátních a výborných ryb i mořských plodů.

Blízko tohoto místa se nachází také další obří turistická past “La Piojera”. Tradiční chilské jídlo a pití tu vážně nestojí za to!

Ve Viña del Mar každý rok v únoru probíhá festival, na kterém vystupuje velké množství zpěváků a jiných celebrit z celé Latinské Ameriky. Jedná se o obrovský kýč. Nejsem si jistý, jestli se to někomu vůbec může líbit. To by vás ale nemělo odradit od návštěvy Viña del Mar. Toto město je mimo festivalového období hodno návštěvy.

 

Existuje nějaká činnost, kterou by měl každý při návštěvě Chile vyzkoušet?

Bezpochyby jednodenní výlet do And, ochutnávka místních vín a plavba okolo
“The Bay of Valparaíso”
. A pokud navštívíte jih, rozhodně vyšplhejte na sopku Villarica, vyzkoušejte rafting na řece Trancura nebo si zarybařte kdekoliv v Chile.

 

Existuje nějaká akce, kterou zbožňují Chilané a měli by jí zažít i turisté?

Vlastně si myslím, že je to právě Festival ve Viña del Mar. 18. září se na tomto místě odehrává největší oslava dne nezávislosti. Jsem si jistý, že nikde neoslavují tento svátek v takové míře. Ať už se jedná o množství vypitého alkoholu nebo momentální národní hrdosti.

 

Napadají tě ještě nějaká další místa nebo činnosti, které bys měl během třítýdenní návštěvy Chile navštívit a uskutečnit?

Doporučím vám jednu věc! Pokud navštívíte severní, střední i jižní část Chile a ještě vám zbyde čas (i peníze), rozhodně si udělejte výlet na Velikonoční ostrov

Zlepšete svoji akvizici
ještě dnes

Napište nám a my se vám obratem ozveme.
Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.
4.9 hodnocení
4.9 hodnocení
Exkluzivní tipy jen pro vás
Přihlaste se k odběru newsletteru a získejte přístup k exkluzivním tipům a novinkám, které na blogu nenajdete.
  • Každou neděli vám pošleme tip z oblasti marketingu, podnikání nebo osobního rozvoje.
  • Každý druhý čtvrtek vás upozorníme na nejzajímavější články na blogu.
Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.
Byl jste úspěšně přihlášen k odběru
Gratulujeme, nyní odebíráte novinky z myTimi.
icon

Mohlo by vás zajímat

Všechny články >
Timi photo
Jan Skovajsa
CEO
zakladatel, CEO a zároveň jeden z investorů myTimi

Napište mi, s čím potřebujete pomoci, a pojďme se sejít

Zpráva
Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.
4.9 hodnocení

Těšte se na výhody

fajfka
Jste nespokojení? Neplatíte
fajfka
myTimi už využívá více než 9 679 zákazníků
fajfka
Platíte za výsledky a vždy dopředu víte kolik
fajfka
Na projekty nahlížíme z perspektivy majitele firmy