Efektivita  |  Přečteno 95 x
Celní řízení aneb Budu muset zaplatit clo?

Objednali jste si zboží z ciziny nehledě na to, zda jste fyzická či právnická osoba? Má vám zásilka přijít ze země, která nepatří do bezcelní zóny? Jak se můžete vyhnout platbě cla a DPH a kdy naopak nemáte jinou možnost, než veškeré poplatky spojené s celním řízením zaplatit? Jak celní řízení probíhá?

Je život díky e-shopům opravdu snazší?

Začít v dnešní době podnikat na evropském nebo dokonce globálním trhu není problém. Firmy si zakládají e-shopy jako o život, globalizovaný svět otevírá obchodníkům dveře do téměř všech zemí a my, zákazníci, si díky tomu můžeme objednat nejnovější elektroniku, vkusné módní doplňky z nejnovějších kolekcí, … otázkou vlastně je, co se v dnešní době přes internet objednat nedá.

Internet dokázal zbořit mnohé bariéry a my si nemusíme nutně vystačit jen s lokálními produkty. Život je jednodušší, nemyslíte? Díky členství v Evropské unii se nám totiž otevřely trhy zboží. Česká republika patří do bezcelní zóny, což znamená, že obchod mezi členskými zeměmi probíhá bez ohledu na státní hranice. Co když ale chcete jako fyzická nebo právnická osoba objednat něco z amerického nebo asijského e-shopu?

 

Clo z Číny? Dárek z ciziny vás může přijít draho!

Lákadlo v podobě levných produktů asijských e-shopů je bezesporu velké. Pokoušet nás může ale také zboží z amerických e-shopů, tedy z jednoho z nejrozvinutějších a nejnáročnějších trhů na světě. Dejte si pozor, abyste za zahraniční zboží nakonec nezaplatili o tisíce víc.

Cena samotného produktu totiž může nenadále vzrůst o DPH, clo či odměnu poště. Kdy zaplatíte více, než jste očekávali?

 

Zboží může být od cla i od DPH osvobozeno

Objednáváte-li zboží z e-shopů mimo Evropskou unii, musíte počítat s tím, že balíček bude od určité finanční hodnoty podléhat celním poplatkům.  

Kolik za zboží ze zahraničí zaplatíte? Vše závisí na celkové hodnotě zboží bez poštovného.

 

 • Pokud hodnota zboží nepřesahuje 22 eur, je od cla a DPH osvobozeno.
 • Jestliže je hodnota balíčku vyšší než 22 eur, zároveň je ale nižší než 150 eur, počítejte s platbou daně z přidané hodnoty.
 • Pokud vás zásilka přišla na víc než 150 eur, budete muset zaplatit vyměřené clo.

 

Tip: dejte si pozor, pokud si ze zemí mimo EU objednáváte tzv. zásilky zboží nepatrné hodnoty, tedy alkohol, tabák nebo tabákové výrobky, parfémy či toaletní vody! Na toto zboží se nevztahuje osvobození od cla a DPH (nehledě na hodnotu zásilky).

 

Přijde vám to prosté? Neunáhlete se!

Máte dojem, že je vám vše jasné? Pojďme si to zrekapitulovat. Kolik, a jestli vůbec, zaplatíte za clo a DPH, se odvíjí od celkové hodnoty zásilky bez poštovného. Dle Celní správy České republiky se ale při výpočtu samotného cla a DPH následně postupuje ještě trochu komplikovaněji.

Hodnotu zásilky vypočítáte jako hodnotu zboží uvedeného na hodnověrném dokladu + poštovné přepočtené dle přepočítacího kurzu na Kč.

Jak na výpočet celního dluhu?

 

 • Clo =  procentuální částka z hodnoty zboží + poštovné
 • DPH = procentuální částka z hodnoty zboží + poštovné + clo

 

Proč jsme ještě nezmínili žádná čísla?

Kolik budete v konečném důsledku platit záleží na povaze zásilky. Na stránkách Celní správy České republiky je zveřejněn sazebník, ve kterém jsou uvedeny sazby (výše cla) konkrétních výrobků (např. pletené tričko z bavlny, sazební zařazení – 6109 10 00). Jestliže neznáte sazební zařazení dováženého zboží, pak použijte TARIC – EK, ze kterého lze sazební zařazení vyčíst.

Vše se stává ještě komplikovanější, pokud se jedná o balíky, které je právnická osoba povinna zaevidovat do účetnictví firmy. Příjemce totiž musí navíc vyřídit tzv. číslo EORI a na celnici se sepisuje zvláštní doklad.

 

Kde a jak probíhá celní řízení?

Zpravidla si můžete vybrat ze 3 možností vyřízení proclení.

 

 • Dorazíte na celnici a proclíte si zásilku s příslušnými dokumenty, tedy s dokladem o hodnotě zboží a fakturou, sám. Obalte si nervy, ve frontách si nějakou dobu postojíte.
 • Zmocníte Českou poštu.
 • Zmocníte kohokoliv jiného, komu důvěřujete.

 

Proč by vás měl zastoupit myTimi?

Vůbec bychom se vám nedivili, kdyby vám celý proces přišel chaotický. A jestli jsme si v dnešní době něčím jistí, pak je to právě fakt, že strávíte celním řízením i několik hodin. Proč pověřit právě virtuálního asistenta myTimi?

 

 • Klienti s námi mají dobrou zkušenost a my děláme vše pro to, aby byli i nadále spokojeni. Přesvědčte se a podívejte se na veřejná hodnocení na Facebooku či Google Plus.
 • S námi nemusíte uzavírat jakoukoliv pracovní smlouvu a kromě celního řízení za vás vyřešíme i plno dalších úkolů.
 • Můžete si službu myTimi vyzkoušet ZDARMA. Při registraci totiž automaticky získáte kredit v hodnotě 300 Kč. Pokud za vás vyřeší myTimi celní řízení a vy budete spokojeni, můžete ho doporučit přátelům a získat další kredit v hodnotě 200 Kč.
 • Virtuální asistenti se u nás vzájemně zastupují a tak za vás celní řízení vyřešíme v nejkratším možném termínu nehledě na to, zda jste FO či PO. A to nejpozději do 5 pracovních dnů, v závislosti na rychlosti celních úředníků.

 

S úřady má myTimi množství zkušeností. Díky němu můžete za hlavu hodit mnohem víc starostí. V čem je například virtuální asistent myTimi profík?

 

Získejte virtuálního
asistenta ještě dnes

Jak si přejete využít svých
300 Kč zdarma?

Napište nám a my se
vám obratem ozveme.
4.9 hodnocení
4.9 hodnocení

Mohlo by vás zajímat

Všechny články >
Timi photo
Jan Skovajsa
CEO
zakladatel, CEO a zároveň jeden z investorů myTimi

Napište mi, s čím potřebujete pomoci, a pojďme se sejít

Zpráva
4.9 hodnocení

Těšte se na výhody

fajfka
300 Kč zdarma na vaše první úkoly
fajfka
200 Kč za každé doporučení přátelům
fajfka
Přehled o všech úkolech
fajfka
Lépe vás poznáme a úkoly splníme rychleji
Abyste mohli používat myTimi naplno, prosím, potvrďte souhlas s našimi pravidly soukromí. Více informací: zdeSouhlasím