Marketing  |  Přečteno 7475 x
14. 3. 2022

Praktický návod, jak napsat článek v 10 krocích

Zajímá vás, jak napsat článek? Tak to jste na správné adrese. Co všechno psaní článku předchází a co všechno zahrnuje? Jak se držet tématu a zaujmout čtenáře? Přečtěte si návod o 10 krocích.

banner

1. Zvolte téma 

Napsat článek, který má hlavu a patu, je někdy obtížné. Prvním krokem proto je ujasnit si, co chcete čtenářům sdělit, a toho se po celou dobu psaní držet. Pokud je vaše téma odborné nebo tušíte, že není až tak známé, budete muset hodně vysvětlovat. Čtenáři by se neměli ztratit v záplavě informací, v opačném případě je totiž článek přestane bavit. 

Také myslete na to, že by článek měl čtenářům sdělit například něco zajímavého, poučného a inspirativního nebo něco, o čem nevědí. Čtenáři zkrátka musí mít důvod si ho přečíst. Pravidlo zní: pokud nemáte, co říct, a váš článek by byl nicneříkající, raději nic nepište

 

2. Určete cílovku 

V druhém kroku si musíte ujasnit, pro koho píšete. Ne každý si váš článek bude chtít přečíst. I když tomu nemusíte věřit, je to pravda. Čím konkrétněji definujete svou cílovou skupinu, tím je pravděpodobnější, že napíšete lepší text a čtenáři ho dočtou do konce. 

 

3. Proveďte analýzu klíčových slov 

Pokud nechcete, aby váš článek zapadl v nekonečném moři ostatních článků, začleňte do svého textu klíčová slova. Co jsou to klíčová slova? Jsou to slova nebo slovní spojení, která uživatelé zadávají jako dotaz do vyhledávačů. Díky analýze klíčových slov zjistíte, která slova jsou nejvyhledávanější, a můžete je pak v textu použít. Výhodou je, že je můžete libovolně skloňovat. 

Tip: Jak provést analýzu klíčových slov se dočtete v článku SEO a analýza klíčových slov prakticky: Buďte na internetu vidět

 

4. Vymyslete nadpis 

Nadpis rozhoduje, jestli čtenář váš článek rozklikne. Na zaujetí jeho pozornosti máte ale jen pár vteřin, takže tvorbě nadpisu věnujte dostatečný čas. Vymyslete i několik variant, které můžete dát přečíst někomu jinému. Může vám tak poradit, který z nadpisů ho zaujal nejvíc. Které typy nadpisů přitahují pozornost? 

 

 • používají čísla 
 • jsou dlouhé až 9 slov 
 • zahrnují sloveso v činném rodu 
 • pokládají otázky 
 • řeší problém 
 • jsou konkrétní 
 • obsahují negativní emoci 

 

Nadpis můžete vymyslet ještě před samotným psaním článku nebo až po jeho dopsání. Každý má při tvorbě nadpisu jinou taktiku, proto vyzkoušejte obě varianty a pak se rozhodněte. 

 

5. Udělejte rešerši 

Jak se píše článek? Bez zdrojů to nepůjde. Jakýkoliv článek byste měli napsat na základě informací, které dohledáte. Vyhledejte si několik článků na podobné téma, které chcete napsat, a do psaní se pusťte, teprve až budete tématu dokonale rozumět. Rešerše může zabrat několik minut, ale také několik hodin – podle toho, jak složité téma je a jak dobře už se v něm orientujete. 

Snažte se hledat důvěryhodné zdroje s důvěryhodnými informacemi. V případě, že chcete do textu zahrnout výsledky z výzkumů nebo různé statistiky, nezapomeňte tento zdroj uvést v článku. V opačném případě by se jednalo o plagiát. 

 

6. Sestavte strukturu článku 

Šestým krokem je sestavit si osnovu článku. Jako inspirace vám poslouží právě články, které jste vyhledali v rámci předchozího bodu. Váš článek by měl obsahovat to, co ony – plus něco navíc, čím se odlišíte. Proč? 

Google je dost chytrý na to, aby poznal, co čtenáři chtějí číst – pokud hned první článek ve výsledcích vyhledávání obsahuje informace o broskvích, znamená to, že čtenáře zajímají informace o broskvích. Váš článek by je proto měl obsahovat také. A tím, že přidáte něco navíc, se danému článku nejen vyrovnáte, ale dokonce ho předeženete. 

Také vám pomůže držet se tématu, o kterém jsme psali v prvním kroku. Když už tedy máte nadpis, sepište si strukturu podnadpisů (H2, H3, H4 atd.), které v průběhu psaní doplňujte nebo jakkoliv měňte. Díky struktuře budete vědět, o čem začít psát a co nevynechat. 

 

7. Zvolte styl psaní 

Pamatujete na krok, který vám radí určit si cílovou skupinu? Je totiž důležitý i z toho důvodu, abyste správně vystihli styl psaní. Představte si, že píšete například návod, jak napsat smlouvu. Jinak budete psát pro právníky, kteří se v daném tématu vyznají, a jinak pro laiky, kteří pojmům z oblasti práva nerozumí. Zvolíte jiná slova, jinou délku vět, jinou míru formálnosti.  

Pokud například chcete psát přátelsky a jednoduše, aby článku porozuměl běžný čtenář bez speciální znalosti v oboru, držte se těchto pravidel:

 

 • Pište krátké věty. 
 • Používejte jednoduchá slova. 
 • Pište v činném rodu, ne trpném. 
 • Nepoužívejte cizí slova a odborné termíny. 
 • Zkratky rozepište do celého slova. 

 

Tip: Při psaní článku si vždy představte osobu z dané cílové skupiny před sebou a pište přímo pro ni. 

 

8. Článek formátujte 

Článek není kapitola knihy o několika stranách. Čtenáři chtějí najít podstatné informace co nejrychleji, což jim ulehčíte formátováním. Jak na něj? Například použitím: 

 

 • nadpisů 
 • podnadpisů 
 • perexu (první odstavec, který shrnuje obsah článku a láká k dalšímu čtení) 
 • odrážek 
 • ztučněných částí 
 • obrázků 
 • prolinkování 
 • CTA tlačítek 

 

Jednoduše se snažte text vizuálně rozbít, rozdělit do několika částí. Nezapomeňte také text dělit do odstavců na základě tématu. 

 

9. Optimalizujte 

Krok číslo 3, analýza klíčových slov, vám pomůže v další optimalizaci. Kromě toho, že začleníte klíčová slova do textu článku, vložte je i do meta tagů, jako jsou meta title, meta description a alternativní text. Meta tagy se objevují ve výsledcích vyhledávaní, pomocí kterých roboti vyhledávačů i samotní uživatelé poznají, co váš článek obsahuje. 

Optimalizaci pomůžete i v případě, že do textu vložíte odkazy na další články nebo stránky webu (interní prolinkování). Také tím ale udržíte čtenáře na webu déle, protože jim nabídnete další obsah ke čtení. 

Tip: Zajímá vás, jaké typy odkazů existují a jak na správné prolinkování? Přečtěte si rozhovor s naším expertem na linkbuilding

 

10. Zkontrolujte pravopis a stylistiku 

V posledním kroku si po sobě článek přečtěte, nejlépe nahlas. Jedině tak zjistíte, jestli věty zní přirozeně a jestli na sebe odstavce plynule navazují. Také zkontrolujte pravopis a překlepy, a jestli fungují odkazy. Pokud máte možnost, dejte článek někomu přečíst. 

Tip: Baví vás psát? Přečtěte si 6 tipů, jak se stát copywriterem

 
Chcete dokonalé články? Nechte to na myTimi 

Napsat článek, který čtenáře zaujme tak, že ho dočtou do konce, chce praxi. A co teprve vymyslet nadpis? Psaní článku je na první pohled sice snadné, ale na druhý zase tak ne. My se ale v psaní vyznáme a kromě článků dokážeme otextovat weby, napsat produktové popisky i příspěvky na sociální sítě. Neváhejte nás kontaktovat.  

 

 
 

Zlepšete svoji akvizici
ještě dnes

Napište nám a my se vám obratem ozveme.
Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.
4.9 hodnocení
4.9 hodnocení
Exkluzivní tipy jen pro vás
Přihlaste se k odběru newsletteru a získejte přístup k exkluzivním tipům a novinkám, které na blogu nenajdete.
 • Každou neděli vám pošleme tip z oblasti marketingu, podnikání nebo osobního rozvoje.
 • Každý druhý čtvrtek vás upozorníme na nejzajímavější články na blogu.
Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.
Byl jste úspěšně přihlášen k odběru
Gratulujeme, nyní odebíráte novinky z myTimi.
icon

Mohlo by vás zajímat

Všechny články >
Timi photo
Jan Skovajsa
CEO
zakladatel, CEO a zároveň jeden z investorů myTimi

Ozveme se vám do 24 hodin

Zpráva
Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.
4.9 hodnocení

Těšte se na výhody

fajfka
Víme, jak růst
fajfka
myTimi už využívá více než 9 679 zákazníků
fajfka
Platíte za výsledky a vždy dopředu víte kolik
fajfka
Na projekty nahlížíme z perspektivy majitele firmy