Virtuální asistence  |  Přečteno 3292 x
4. 2. 2019

Založení s. r. o.

 


Co je to s. r. o.?

Společnost s ručením omezeným (zkráceně s. r. o.) je právnickou osobou a zároveň kapitálovou společností. Jedná se o firmu s vlastním jménem, což z ní dělá o stupeň vyšší subjekt nad samostatnou podnikající fyzickou osobou. A to i přesto, že může být tvořena jen jednou osobou.

Společnost s ručením omezeným jako taková již poskytuje specifické ručení při náhradě vzniklých škod. A to konkrétně ve výši vloženého základního kapitálu či rezervních fondů. Společník, tedy majitel, není nucen hradit podobné škody z vlastních fondů, neručí svým osobním majetkem. V případě dluhů či exekučního řízení mu tím pádem hrozí výrazně nižší riziko, než v případě podnikatele se živnostenským oprávněním.

 

Firma s jedním nebo více společníky?

Postup založení s. r. o. je odlišný v závislosti na počtu společníků. Pokud se jedná o 1 společníka, který je zároveň jednatelem, vzniká s. r. o. sepsáním zakladatelské listiny. Jestliže existují ale 2 a více společníků a libovolný počet jednatelů, vzniká s. r. o. sepsáním společenské smlouvy.

Obě dvě uvedené listiny je potřeba sepsat u notáře, a to buď za přítomnosti všech společníků,  či pomocí zprostředkovatele zmocněného plnou mocí s úředně ověřeným podpisem.

 

Co bych měl/a vědět?

Při návštěvě notáře budete pro založení potřebovat tyto informace:

Název firmy - je dobré ověřit si přes web http://or.justice.cz fakt, že neexistuje firma se stejným či podobným názvem. V takovém případě nelze název použít.

Adresu sídla společnosti - můžete zvolit trvalé bydliště jednoho ze společníků. V jiném     případě je nutné doložit souhlas s umístěním sídla od vlastníka nemovitosti. Mnoho firem také využívá možnosti tzv. virtuálního sídla skrze společnosti. Daná společnost tedy v místě sídliště doopravdy nesídlí, pronajímá si však možnost mít umístění společnosti na dané místo.

Informace o společnících – tedy jméno, příjmení (případně i rodné), datum narození a trvalé bydliště.

Předmět podnikání firmy – firma si vybírá z přehledu živností volných či vázaných (s koncesí), stejně jako při založení živnosti.

Výše základního kapitálu a podíl každého ze společníků - výše tohoto kapitálu se může pohybovat již od 1 Kč, podíl společníků je většinou uvedený v procentech.

Informace o jednatelích – jméno, příjmení (případně i rodné), datum narození a trvalé bydliště.

Informace o členech první dozorčí rady (pokud se zřizuje) - jméno, příjmení (případně i rodné), datum narození a trvalé bydliště.

Určení správce vkladu – tedy osoby, která založí podnikatelský účet u vybrané banky a zajistí splacení vkladu všemi společníky.

 

Co budu potřebovat?

 

  1. Čestná prohlášení všech jednatelů s jejich úředně ověřeným podpisem.
  2. Výpis z trestních rejstříků všech jednatelů.
  3. Dokument o sídle společnosti, tedy nájemní smlouvu nebo souhlas vlastníka nemovitosti + výpis z katastru nemovitostí (při využití společnosti s virtuálním sídlem není třeba tento výpis řešit).

 

V okamžiku, kdy založení firmy probíhá v zastoupení, je pro jednání s každým příslušným úřadem či institucí potřeba ověřená plná moc od společníků i jednatelů. A to bez výjimky, ať už se jedná o sepsání společenské smlouvy u notáře, živnostenský úřad, banku, společnost s virtuálním sídlem či zápis společnosti do obchodního rejstříku u notáře.

 

Jak to celé probíhá?

Stihli jste již potřebné dokumenty zařídit? Postup by měl být následující:

 

  • Vše začíná sepsáním společenské smlouvy či zakladatelské listiny u notáře. 

 

Doba trvání: 2 hodiny + cesta

 

  • Na základě společenské smlouvy či zakladatelské listiny si musíte zažádat o živnostenské oprávnění pro novou firmu na libovolném živnostenském úřadě.           

 

Doba trvání: 1 hodina + cesta + čekání, vytvoření trvá až 1 týden

 

  • Na základě získání živnostenského oprávnění navštívíte banku svého výběru, kde si založíte účet pro první vklad, který se posléze změní na podnikatelský účet.

 

Doba trvání: 2 hodiny + cesta

 

  • S dokumentem potvrzujícím živnostenské oprávnění (prohlášení správce vkladu o splacení základního kapitálu společníky) se vrátíte do notářské kanceláře a zažádáte o zápis společnosti do obchodního rejstříku.                       

 

Doba trvání: 2 hodiny + cesta

 

  • Nově vzniklou společnost musíte do 30 dnů ohlásit na finančním úřadu.

 

Doba trvání: 1 hodina + cesta

 

Jak dlouho to potrvá? A kolik mě to bude stát?

Založení firmy může trvat velmi dlouho, zpravidla v délce 2–6 týdnů. Závisí to na úřadech, notáři i bance. 

Celkové náklady za poplatky notáři, soudní poplatky a založení oprávnění se vyšplhají až na 12 000 Kč. Přičíst musíme také základní kapitál.

Celkový čas, který ušetříte s pomocí virtuální asistenta myTimi, se tedy rovná úspoře až 7 hodin času. A to ani nemluvíme o cestách po městě či čekání na úřadech.

Zlepšete svoji akvizici
ještě dnes

Napište nám a my se vám obratem ozveme.
Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.
4.9 hodnocení
4.9 hodnocení
Exkluzivní tipy jen pro vás
Přihlaste se k odběru newsletteru a získejte přístup k exkluzivním tipům a novinkám, které na blogu nenajdete.
  • Každou neděli vám pošleme tip z oblasti marketingu, podnikání nebo osobního rozvoje.
  • Každý druhý čtvrtek vás upozorníme na nejzajímavější články na blogu.
Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.
Byl jste úspěšně přihlášen k odběru
Gratulujeme, nyní odebíráte novinky z myTimi.
icon

Mohlo by vás zajímat

Všechny články >
Timi photo
Jan Skovajsa
CEO
zakladatel, CEO a zároveň jeden z investorů myTimi

Ozveme se vám do 24 hodin

Zpráva
Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.
4.9 hodnocení

Těšte se na výhody

fajfka
Víme, jak růst
fajfka
myTimi už využívá více než 9 679 zákazníků
fajfka
Platíte za výsledky a vždy dopředu víte kolik
fajfka
Na projekty nahlížíme z perspektivy majitele firmy