Virtuální asistence  |  Přečteno 2793 x
4. 2. 2019
Založení s. r. o.

 


Co je to s. r. o.?

Společnost s ručením omezeným (zkráceně s. r. o.) je právnickou osobou a zároveň kapitálovou společností. Jedná se o firmu s vlastním jménem, což z ní dělá o stupeň vyšší subjekt nad samostatnou podnikající fyzickou osobou. A to i přesto, že může být tvořena jen jednou osobou.

Společnost s ručením omezeným jako taková již poskytuje specifické ručení při náhradě vzniklých škod. A to konkrétně ve výši vloženého základního kapitálu či rezervních fondů. Společník, tedy majitel, není nucen hradit podobné škody z vlastních fondů, neručí svým osobním majetkem. V případě dluhů či exekučního řízení mu tím pádem hrozí výrazně nižší riziko, než v případě podnikatele se živnostenským oprávněním.

 

Firma s jedním nebo více společníky?

Postup založení s. r. o. je odlišný v závislosti na počtu společníků. Pokud se jedná o 1 společníka, který je zároveň jednatelem, vzniká s. r. o. sepsáním zakladatelské listiny. Jestliže existují ale 2 a více společníků a libovolný počet jednatelů, vzniká s. r. o. sepsáním společenské smlouvy.

Obě dvě uvedené listiny je potřeba sepsat u notáře, a to buď za přítomnosti všech společníků,  či pomocí zprostředkovatele zmocněného plnou mocí s úředně ověřeným podpisem.

 

Co bych měl/a vědět?

Při návštěvě notáře budete pro založení potřebovat tyto informace:

Název firmy - je dobré ověřit si přes web http://or.justice.cz fakt, že neexistuje firma se stejným či podobným názvem. V takovém případě nelze název použít.

Adresu sídla společnosti - můžete zvolit trvalé bydliště jednoho ze společníků. V jiném     případě je nutné doložit souhlas s umístěním sídla od vlastníka nemovitosti. Mnoho firem také využívá možnosti tzv. virtuálního sídla skrze společnosti. Daná společnost tedy v místě sídliště doopravdy nesídlí, pronajímá si však možnost mít umístění společnosti na dané místo.

Informace o společnících – tedy jméno, příjmení (případně i rodné), datum narození a trvalé bydliště.

Předmět podnikání firmy – firma si vybírá z přehledu živností volných či vázaných (s koncesí), stejně jako při založení živnosti.

Výše základního kapitálu a podíl každého ze společníků - výše tohoto kapitálu se může pohybovat již od 1 Kč, podíl společníků je většinou uvedený v procentech.

Informace o jednatelích – jméno, příjmení (případně i rodné), datum narození a trvalé bydliště.

Informace o členech první dozorčí rady (pokud se zřizuje) - jméno, příjmení (případně i rodné), datum narození a trvalé bydliště.

Určení správce vkladu – tedy osoby, která založí podnikatelský účet u vybrané banky a zajistí splacení vkladu všemi společníky.

 

Co budu potřebovat?

 

  1. Čestná prohlášení všech jednatelů s jejich úředně ověřeným podpisem.
  2. Výpis z trestních rejstříků všech jednatelů.
  3. Dokument o sídle společnosti, tedy nájemní smlouvu nebo souhlas vlastníka nemovitosti + výpis z katastru nemovitostí (při využití společnosti s virtuálním sídlem není třeba tento výpis řešit).

 

V okamžiku, kdy založení firmy probíhá v zastoupení, je pro jednání s každým příslušným úřadem či institucí potřeba ověřená plná moc od společníků i jednatelů. A to bez výjimky, ať už se jedná o sepsání společenské smlouvy u notáře, živnostenský úřad, banku, společnost s virtuálním sídlem či zápis společnosti do obchodního rejstříku u notáře.

 

Jak to celé probíhá?

Stihli jste již potřebné dokumenty zařídit? Postup by měl být následující:

 

  • Vše začíná sepsáním společenské smlouvy či zakladatelské listiny u notáře. 

 

Doba trvání: 2 hodiny + cesta

 

  • Na základě společenské smlouvy či zakladatelské listiny si musíte zažádat o živnostenské oprávnění pro novou firmu na libovolném živnostenském úřadě.           

 

Doba trvání: 1 hodina + cesta + čekání, vytvoření trvá až 1 týden

 

  • Na základě získání živnostenského oprávnění navštívíte banku svého výběru, kde si založíte účet pro první vklad, který se posléze změní na podnikatelský účet.

 

Doba trvání: 2 hodiny + cesta

 

  • S dokumentem potvrzujícím živnostenské oprávnění (prohlášení správce vkladu o splacení základního kapitálu společníky) se vrátíte do notářské kanceláře a zažádáte o zápis společnosti do obchodního rejstříku.                       

 

Doba trvání: 2 hodiny + cesta

 

  • Nově vzniklou společnost musíte do 30 dnů ohlásit na finančním úřadu.

 

Doba trvání: 1 hodina + cesta

 

Jak dlouho to potrvá? A kolik mě to bude stát?

Založení firmy může trvat velmi dlouho, zpravidla v délce 2–6 týdnů. Závisí to na úřadech, notáři i bance. 

Celkové náklady za poplatky notáři, soudní poplatky a založení oprávnění se vyšplhají až na 12 000 Kč. Přičíst musíme také základní kapitál.

Celkový čas, který ušetříte s pomocí virtuální asistenta myTimi, se tedy rovná úspoře až 7 hodin času. A to ani nemluvíme o cestách po městě či čekání na úřadech.

Zlepšete svoji akvizici
ještě dnes

Napište nám a my se vám obratem ozveme.
Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.
4.9 hodnocení
4.9 hodnocení
Exkluzivní tipy jen pro vás
Přihlaste se k odběru newsletteru a získejte přístup k exkluzivním tipům a novinkám, které na blogu nenajdete.
  • Každou neděli vám pošleme tip z oblasti marketingu, podnikání nebo osobního rozvoje.
  • Každý druhý čtvrtek vás upozorníme na nejzajímavější články na blogu.
Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.
Byl jste úspěšně přihlášen k odběru
Gratulujeme, nyní odebíráte novinky z myTimi.
icon

Mohlo by vás zajímat

Všechny články >
Timi photo
Jan Skovajsa
CEO
zakladatel, CEO a zároveň jeden z investorů myTimi

Napište mi, s čím potřebujete pomoci, a pojďme se sejít

Zpráva
Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.
4.9 hodnocení

Těšte se na výhody

fajfka
Jste nespokojení? Neplatíte
fajfka
myTimi už využívá více než 9 679 zákazníků
fajfka
Platíte za výsledky a vždy dopředu víte kolik
fajfka
Na projekty nahlížíme z perspektivy majitele firmy