Inspirace  |  Přečteno 2119 x
6. 9. 2019

5 rad pro každého, kdo si chce ulehčit život

Kladete si otázku, jak si v současném hektickém světě ulehčit život? Mnohdy stačí změnit, nikterak radikálně, své návyky. Často se totiž soustředíme na to, co je pro nás výhodné dnes a zapomínáme na to, co se vyplatí v dlouhodobém časovém horizontu. S našimi 5 tipy budete mít méně starostí a více času na to, co vás baví!

 

 

1. Naučte se říkat NE.

Patříte mezi ty, kteří druhé neradi odmítají? Nebo se bojíte, že když někomu sdělíte zamítavé stanovisko, nebude vás mít zrovna v lásce?

I když se může zdát, že souhlasit s každým a vše odkývat je prospěšné a navíc méně náročné, v dlouhodobém hledisku je to přesně naopak. Odlište naléhavé od odkladného a důležité od nepodstatného. Naučte se, jak nakládat s energií a časem, který věnujete nepodstatným úkolům.

Pokud se naučíte NE s respektem a uvedete protějšku důvod, proč tak činíte, předejdete mnoha potížím, šetříte svou energií i čas a obloukem se vyhnete syndromu vyhoření.

 

2. Plánujte s to-do listy.

To-do list, nebo chcete-li česky úkolníček, vám pomůže v osobním i pracovním životě. Nic vás nerozhodí a nad krátkodobými i dlouhodobými cíli budete mít kontrolu. Motivace, energie a zápal pro věc vás jen tak neopustí. Existuje mnoho vychytaných to-do list aplikací přístupných z mobilu, notebooku, stolního počítače, tabletu a dokonce i z chytrých hodinek.

Co to znamená? Nemusíte se bát, že papírový diář nebudete moct najít zrovna v okamžiku, kdy ho budete nejvíc potřebovat. To-do list přináší řešení ve chvíli, kdy si chcete cíle nejen stanovit, ale zejména jich dosáhnout.

 

3. Aplikujte Paretovo pravidlo 80/20.

Vilfredo Pareto jednou pronesl, že 20 % příčin způsobuje 80 % efektů. Jeho slova měla tak enormní dopad, že se pro ně uchytil výraz Paretovo pravidlo.

V rozhodování, řízení či plánování vám pomůže, soustředíte-li se zejména na kritických 20 % vstupů, které způsobují 80 % možných efektů. Uveďme si příklady Paretovo pravidla:

 

 • 80 % příjmů společnosti pochází od 20 % zákazníků – věnujte se raději klientům, kteří firmě přináší největší příjmy. Vaše práce bude preciznější a vámi vynaložený čas efektivně využitý.
 • 20 % produktů/služeb generuje 80 % zisku – zredukujte vaše portfolio, čímž ušetříte množství zbytečných výdajů (a starostí).
 • Z 80 % informací nalezených na internetu dokážete v praxi využít jen 20 % – kvalitní rešerše a průzkumy vám zaberou množství času. Delegujte hledání informací na někoho dalšího, sami se postarejte o kýžený výsledek.
 • 20 % stráveného času přináší 80 % radosti – zamyslete se nad tím, jaké činností můžete delegovat na někoho jiného. Vy se místo toho radujte ze života! Je to snazší, než se může zdát.

 

A takto bychom mohli pokračovat donekonečna. Aplikace Paretova pravidla pomáhá soustředit se na důležité, být efektivní a správně se rozhodovat.

 

4. Minimalismus je klíčem ke klidnějšímu životu.

Vlastněte jen to, co doopravdy používáte a co je nezbytné. Když už se rozhodnete něco nového koupit nebo se něčemu věnovat, investujte. Myslíte si, že minimalismus je drahý “koníček”? V dlouhodobém časovém horizontu:

 

 • Šetříte peníze – budete utrácet pouze za nezbytnosti. Těch málo kvalitních věcí, které vlastníte, navíc vydrží.  
 • Jste více šťastní a méně se stresujete – divili jste se někdy, proč se chudí lidé pocházející ze zemí třetího světa často radují ze života a to i přesto, že nic nemají? O svůj majetek se nemusí bát a dokáží ocenit jiné věci, než nový “vytuněný” počítač.
 • Máte více času na koníčky a rodinu – úklid domácnosti i pracovního stolu už nezabere hodiny, stejně tak jako oprava rozbitých věcí. Minimalismus v domácnosti ocení každý, věřte nám!

 

I když pro vás bude zpočátku obtížné věci redukovat, uvidíte, že výsledek stojí za to. Minimalismu navíc přihrává v současnosti i trend tzv. spoluspotřebitelství, tedy sdílené ekonomiky.

 

5. Neztrácejte čas s věcmi, které vás nebaví nebo na ně nestačíte.

Ulehčit život, to je vlastně poslání služby myTimi. Jakékoliv starosti můžete s virtuálním asistentem hodit za hlavu. Trápí vás, že budete muset:

 

 • Jít na úřad?
 • Vystát frontu či reklamovat zboží?
 • Naplánovat dovolenou?
 • Rozjet podnikání?
 • Sáhodlouze hledat informace k semestrální i závěrečné práci nebo ke studii?
 • Věnovat ve vaší firmě čas obchodním záležitostem, marketingu, grafice nebo financím?

 

Plnění otravných úkolů vám život rozhodně neulehčí. Všichni máme času stejně, není škoda ho strávit nad úkoly, které nemají přidanou hodnotu a naopak vás činí nešťastnými?

Zajímá vás, co dokážeme? Není nic jednoduššího, než nám napsat. 67 % úkolů navíc zvládneme vyřídit během jednoho dne.

Už chápete, proč je zbytečné si s úkoly hlavu lámat i několik dní? Ulehčete si život!

Zlepšete svoji akvizici
ještě dnes

Napište nám a my se vám obratem ozveme.
Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.
4.9 hodnocení
4.9 hodnocení
Exkluzivní tipy jen pro vás
Přihlaste se k odběru newsletteru a získejte přístup k exkluzivním tipům a novinkám, které na blogu nenajdete.
 • Každou neděli vám pošleme tip z oblasti marketingu, podnikání nebo osobního rozvoje.
 • Každý druhý čtvrtek vás upozorníme na nejzajímavější články na blogu.
Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.
Byl jste úspěšně přihlášen k odběru
Gratulujeme, nyní odebíráte novinky z myTimi.
icon

Mohlo by vás zajímat

Všechny články >
Timi photo
Jan Skovajsa
CEO
zakladatel, CEO a zároveň jeden z investorů myTimi

Ozveme se vám do 24 hodin

Zpráva
Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.
4.9 hodnocení

Těšte se na výhody

fajfka
Víme, jak růst
fajfka
myTimi už využívá více než 9 679 zákazníků
fajfka
Platíte za výsledky a vždy dopředu víte kolik
fajfka
Na projekty nahlížíme z perspektivy majitele firmy