Virtuální asistence  |  Přečteno 20510 x
4. 12. 2019

Dezinformační texty v Česku a kdo je šíří

Dezinformační texty se objevovaly v médiích od nepaměti. S popularitou sociálních sítí a díky internetu se bohužel dezinformace šíří mnohem rychleji. Kdo píše dezinformace a patří mezi hlavní šiřitele fake news v Česku?

 

anonym pálí noviny 

Co je fake news? Prohlédněme si základní pojmy.

Abychom správně pochopili celou problematiku, pojďme se nejdříve podívat na to, co jednotlivé pojmy znamenají.

Dezinformace (dezinformační text)

Dezinformace je šíření záměrně nepravdivých zpráv. Dost často je šíří státní aktéři nebo jejich odnože. Často se staví proti cizímu státu nebo médiím a za cíl mají ovlivnit rozhodování nebo názory čtenářů/posluchačů.

Misinformace

Misinformace je nesprávná či zavádějící informace. Není, narozdíl od dezinformací, šířena systematicky a nemá za cíl ovlivnit rozhodování nebo názory čtenářů/posluchačů.

Hoax

Za hoax se velmi obecně považuje podvod, mystifikace či žertovná lživá (klamná) informace. Běžně se šíří přes e-mailovou komunikaci nebo IM zprávy a obsahuje výzvu k dalšímu rozeslání. Někteří ho pak nazývají jako řetězový e-mail.

Fake news

Fake news (česky nazývané také jako falešné zprávy) je šíření záměrně nepravdivých zpráv (dezinformací či hoaxů) s cílem ovlivnit názor příjemce.

 

Ministerstvo vnitra české dezinformační weby sleduje

MVČR dokonce české dezinformační weby sleduje a před dvěma roky jich bylo, v aktivním jádru, více než čtyřicet. Některé weby dezinformace přímo vytvářejí a manipulují tak se svými čtenáři, jiné obsah kopírují. Tito šiřitelé nepravdivých a lživých informací bohužel postrádají novinářskou etiku a s radostí ovlivňují názory druhých.

 

Nezávislá média? Ani náhodou!

Dezinformační weby usilovně pracují na tom, aby je čtenáři vnímali jako, narozdíl od ostatních webů, nezávislé novináře, které jen chtějí přinášet “objektivní” pravdu. Šířit tuto myšlenku, ruku v ruce s tím, že všichni ostatní se snaží zastírat informace nebo přímo lžou, se jim želbohu daří.

Nezávislá a nezisková organizace Hlídací pes celkem trefně popsala, za jaká tvrzení (slogany) se weby s dezinformačními texty často schovávají.

 

  • “Píšeme bez cenzury, bez politické korektnosti, bez servilních postojů” (AE News).
  • “Nezávislé zpravodajství z celého světa aneb Co se jinde nedozvíte” (AC24).
  • “Cílem je sdružovat lidi s myslí otevřenou a nezotročenou” (NWOO).
  • „Nikdo nám nediktuje, o čem máme psát“ (Parlamentní listy).

 

Tím se opravňují k šíření hoaxů, dezinformací, misinformací apod. a běžně obviňují tradiční média za šíření propagandy a zavedení cenzury.

 

Jak dezinformační texty rozpoznat?

Kromě toho, že existuje několik webů, které dezinformační texty šíří opakovaně (EUportál, Euserver, Free Globe, První zprávy, Parlamentní listy, AC24, AE News (známý jako Aeronet), Nová republika, Protiproud), že jde o dezinformace a fake news vám mohou napovědět i další faktory.

Mezi ně patří například fakt, že komentátory jednotlivých serverů, respektive jejich texty najdete opakovaně na různých portálech, mezi dezinformačními weby jsou informace aktivně přebírány, často beze změn.

Opravdový problém nastává v okamžiku, kdy se konzumenti stanou čtenáři/posluchači i dalších dezinformačních serverů. Žijí v sociální bublině a přijímané informace jim vytváří specifické vidění světa.

 

Co je kritické myšlení

Metody kritického myšlení a kritické myšlení samotné nám pomáhá rozeznat právě fake news a dezinformace. Netvrdíme ovšem, že vytvořit si kritické myšlení je jednoduché. A to už jen z toho důvodu, že se dezinformační texty a fake news častokrát nacházejí na neznámých, leč profesionálně vypadajících, zpravodajských serverech.

Takových dezinformátorů je přitom v České republice celá hromada. Kdo mezi ně patří?

 

Česká dezinformační scéna

Mezi ty nejznámější patří určitě Parlamentní listy. Vedle nich také proputinovské weby EUportál, Euserver, Free Globe a První zprávy. Dále také konspirační magazín Protiproud nebo  AC24, anonymizovaný AE News (známý jako Aeronet), server Nová republika a Sputnik CZ, kdysi Hlas Ruska.

Že se jedná o závažný problém je zřejmé už jen proto, že některé z těchto serverů publikují až 50 článků každý den a jejich uveřejněním vydělává často nemalé peníze.

 

Potřebujete pomoc rozlišit, zda se jedná o pravdu nebo lež?

Pokud se v nepřeberném množství informací, které najdete na internetu a sociálních sítích ztrácíte, virtuální asistent myTimi vám pomůže rozeznat, zda se jedná o fake news nebo pravdivou informaci.

Věříme, že stejně jako my nechcete být ani vy šiřitelem nepravdivých informací. Důkazem je také fakt, že jedním z úkolů, které nám zákazníci zadávají nejčastěji, jsou právě rešerše literatury, průzkumy a přehledy.

Zlepšete svoji akvizici
ještě dnes

Napište nám a my se vám obratem ozveme.
Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.
4.9 hodnocení
4.9 hodnocení
Exkluzivní tipy jen pro vás
Přihlaste se k odběru newsletteru a získejte přístup k exkluzivním tipům a novinkám, které na blogu nenajdete.
  • Každou neděli vám pošleme tip z oblasti marketingu, podnikání nebo osobního rozvoje.
  • Každý druhý čtvrtek vás upozorníme na nejzajímavější články na blogu.
Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.
Byl jste úspěšně přihlášen k odběru
Gratulujeme, nyní odebíráte novinky z myTimi.
icon

Mohlo by vás zajímat

Všechny články >
Timi photo
Jan Skovajsa
CEO
zakladatel, CEO a zároveň jeden z investorů myTimi

Ozveme se vám do 24 hodin

Zpráva
Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.
4.9 hodnocení

Těšte se na výhody

fajfka
Víme, jak růst
fajfka
myTimi už využívá více než 9 679 zákazníků
fajfka
Platíte za výsledky a vždy dopředu víte kolik
fajfka
Na projekty nahlížíme z perspektivy majitele firmy