Obchod a strategie  |  Přečteno 1889 x
10. 9. 2021
Kde vzít peníze na podnikání? 11 zdrojů financování podniku

Máte skvělý podnikatelský nápad, tým spolupracovníků i detailní finanční plán v hlavě… a jediné, co vám chybí, jsou peníze? Nemusíte věšet svou byznysovou kariéru na hřebík. V tomto článku vám prozradíme, kde sehnat peníze na podnikání. Možností je totiž víc, než si možná myslíte.

banner

 

Kde sehnat peníze na podnikání?

Zdrojů financování podniku existuje celá řada. Abychom je alespoň základně rozlišili, rozdělujeme je na dvě skupiny: vlastní a cizí.

 

Vlastní zdroje financování podniku

Vlastní zdroje financování podniku jsou dvojího druhu. Buď máte sami v záloze balík peněz, který do vzniku firmy nainvestujete, nebo vsadíte na samofinancování. Samofinancování podniku je situace, kdy si firma vydělává sama na sebe – veškeré investice tedy pocházejí jen z jejího zisku. Takový způsob financování firmy je velmi pomalý, především v jejích začátcích – v těch je někdy dokonce nemožný. Na druhou stranu je ale také stabilní a naprosto bez rizika. 

Tip: V této fázi se počítá každá koruna, proto je důležité, abyste si vypočítali ideální cenu akvizice i hodnotu zákazníků.

 

Cizí zdroje financování podniku

Cizí neboli externí zdroje financování podniku jsou všechny peníze, které vám na podnikání poskytne někdo jiný – ať už je to banka, investor nebo třeba Evropská unie. Díky finanční injekci zvenčí můžete nainvestovat do těch oblastí firmy, kde je to potřeba, a výrazně tak urychlit její vývoj.

Tip: Důležité je především stanovit si správné cíle a držet se firemní strategie, aby vás překotné tempo nesvedlo ze směru, kterým jste se chtěli vydat.

 

 

11 tipů, kde vzít finance na podnikání

Financování firmy může být rychlé i pomalé, jednoduché i složité… Vše záleží na tom, jaký zdroj financování si vyberete. Máme pro vás X tipů, kde hledat.

 

1. Vlastní zdroje

Vlastní zdroje jsou nejjednodušší a nejbezpečnější cesta. Nemusíte vyplňovat žádné papíry ani se nikomu zodpovídat. Problém s vlastními zdroji je jen jeden: většina z nás několik milionů našetřeno prostě nemá.

 

2. Rodina a přátelé

Když nemáte našetřeno vy, mohli by mít našetřeno lidé z vašeho okolí. S tímto zdrojem financování ale buďte nesmírně opatrní. Ne nadarmo se říká, že pořádek v penězích dělá přátele. Případný krach firmy by měl za následek to, že zůstanete zadlužení svým kamarádům a příbuzným.

 

3. Půjčka u banky

Banka vám na podnikání mileráda půjčí – když doložíte přesný účel úvěru a prokážete svou platební schopnost i finanční minulost. V čem je nevýhoda? Budete muset dodržovat pravidla a podmínky, které si banka nadiktuje, navíc často s nevýhodnými úroky, a nebudete moci vybočit z předem definovaného účelu. Vše záleží na konkrétních podmínkách úvěru, který banka nabízí.

 

4. Půjčka peer-to-peer

P2P je moderní způsob financování firem a projektů, ale také osobních záležitostí. Jedná se o platformy, na kterých vám peníze půjčí obyčejní lidé – obvykle za lepších podmínek než banka. Stačí vyplnit, kolik si chcete půjčit, jaký maximální úrok jste ochotní splácet a na co finance chcete využít.

 

5. Granty a dotace

Na projekt, který je přínosný pro společnost, můžete dostat peníze od Evropské unie nebo od jedné z institucí, které se zabývají udělováním grantů (v Česku je to třeba TAČR nebo GAČR). Daná instituce vypíše výzvu a vy se na ni přihlásíte. Pravděpodobně vás čeká spousta papírování, když ale splníte všechny podmínky, můžete na svůj projekt dostat miliony korun.

Co jste možná nevěděli? Že dotaci na podnikání můžete získat i od úřadu práce.

 

6. Crowdfunding

Crowdfunding, v překladu skupinové financování, je způsob, kdy jednotlivci přispívají drobnými částkami na projekt, který je zaujal. Pravděpodobně ho znáte z platforem jako Hithit nebo Kickstarter. Vyplníte na něm informace o projektu a cílovou částku. Lidé vám pak přispívají a vy jim podle výše příspěvku slibujete budoucí odměny. Například kapela, která vybírá na pořízení hudebního náčiní, může za příspěvek 200 Kč slíbit lístek na svůj první koncert.

 

7. Venture kapitálový fond

Venture kapitálové společnosti patří mezi tradiční zdroje financování podniku. Jedná se o fondy, které spravují peníze více osob. Za ty odkoupí podíl ve firmě, a až firma nabyde na hodnotě, svůj podíl se ziskem prodají. Jelikož spravují cizí peníze, jsou vázány různými pravidly a investují spíše do pozdějších fází projektů, v nichž mají větší jistotu.

 

8. Investor (Business Angel)

Andělský investor je jedinec, který stejně jako venture kapitálový fond odkupuje podíl ve společnosti. Na rozdíl od fondu však jedná zcela podle sebe, a investuje tak i do ranějších a rizikovějších projektů. Kromě financí vám často nabídne i své znalosti a zkušenost – může vám pomoci například s tvorbou strategie nebo marketingem. Zkrátka s tím, na co se specializuje.

Tip: Klíčový je pro vás především výběr správného investora. Ten by vám měl sednout nejen po lidské stránce, ale také svými dovednostmi.

 

9. Síť investorů

Business angels můžou vzájemně spolupracovat a vytvářet sítě investorů. Jedná se o skupiny, v nichž je několik investorů zároveň. Díky tomu můžou poskytnout více peněz a širší spektrum znalostí. V Česku tento způsob financování příliš rozšířený není, můžete ale narazit na výjimky – například Eskalator Capital.

 

10. Podnikatelský inkubátor

Podnikatelské inkubátory se zaměřují na inovativní projekty. Největší šanci na úspěch u nich proto máte, pokud vyvíjíte novou technologii. Neposkytnou vám ale přímou finanční podporu – místo toho nabízí pomoc prostřednictvím svých služeb. Dovolí vám zdarma používat své kanceláře, pomůžou vám s komunikačním plánem nebo vás naučí účetnictví.

 

11. Faktoring a forfaiting

Faktoringové a forfaitingové společnosti od vás odkoupí pohledávky. Co to znamená? Zjednodušeně a obrazně řečeno: Prodáte jim faktury, které jste vystavili svým zákazníkům. Ony vám za ně okamžitě zaplatí a vy nemusíte čekat, až vám peníze dorazí na účet, ani pohledávky složitě vymáhat. Faktoringové společnosti se zabývá krátkodobými pohledávkami (30–120 dnů), zatímco forfaitingové dlouhodobými (více než 120 dnů).

 

 

Pro který zdroj financování podniku se rozhodnout?

Univerzální rada neexistuje – záleží čistě na vaší situaci a možnostech. Kdy si co vybrat?

 

 1. Vlastní zdroje: Pokud jich máte dost.
 2. Rodina a přátelé: Když věříte, že uspějete a krach firmy stoprocentně nehrozí.
 3. Banka: Když chcete jistotu.
 4. P2P půjčka: Když chcete o něco nižší úrok než v bance.
 5. Grant: Pokud je váš projekt přínosný pro společnost a nevadí vám papírování.
 6. Crowdfunding: Pokud tvoříte něco vtipného či zábavného, co lidi zaujme.
 7. Venture kapitálový fond: Když už jste ve zralejší fázi projektu.
 8. Business angel: Když chcete kromě financí i rady a přístup ke kontaktům.
 9. Síť investorů: Když vám jeden business angel nestačí.
 10. Podnikatelský inkubátor: Pokud nepotřebujete peníze, ale spíš služby či prostory.
 11. Faktoring a forfaiting: Když vám jde hlavně o rychlost.

 

Doporučujeme určitě začít důkladnou rešerší. Najděte si všechny dostupné možnosti a zvažte jejich výhody a nevýhody.

Připravte se ale na to, že hledání zabere čas: různé banky nabízí podnikatelské úvěry s různými podmínkami, instituce pravidelně vypisují nové a nové výzvy v rámci dotačních programů a investoři se kromě svého rybníčku pohybují i na webu a na LinkedIn. Příležitostí, kde sehnat peníze na podnikání, jsou stovky. Ujistěte se, že najdete tu nejlepší.

 

Kde vzít peníze na podnikání? Najdeme pro vás tu nejlepší příležitost

Náš tým virtuálních asistentů vám může ušetřit dlouhé hodiny a provést rešerši za vás. Najdeme možnosti, které jsou pro vás nejvhodnější, a výsledky přehledně zaznamenáme do tabulky s konkrétními čísly, klady i zápory. My uděláme průzkum, vy si vyberete.

Jak služba funguje?

 

 • Napíšete nám, co přesně potřebujete.
 • Zavoláme si a domluvíme detaily.
 • Uděláme detailní průzkum a vám dodáme výsledek ve formě, kterou jsme si domluvili.
 • Zaplatíte pouze za reálný čas, který jsme strávili plněním úkolu. Pokud s výsledkem nejste spokojení, neplatíte.

 

Tak na co ještě čekáte? Napište nám a šetřete svůj čas.

 

 
 

Zlepšete svoji akvizici
ještě dnes

Jak si přejete využít svých
300 Kč zdarma?

Napište nám a my se
vám obratem ozveme.
Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.
4.9 hodnocení
4.9 hodnocení
Exkluzivní tipy jen pro vás
Přihlaste se k odběru newsletteru a získejte přístup k exkluzivním tipům a novinkám, které na blogu nenajdete.
 • Každou neděli vám pošleme tip z oblasti marketingu, podnikání nebo osobního rozvoje.
 • Každý druhý čtvrtek vás upozorníme na nejzajímavější články na blogu.
Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.
Byl jste úspěšně přihlášen k odběru
Gratulujeme, nyní odebíráte novinky z myTimi.
icon

Mohlo by vás zajímat

Všechny články >
Timi photo
Jan Skovajsa
CEO
zakladatel, CEO a zároveň jeden z investorů myTimi

Napište mi, s čím potřebujete pomoci, a pojďme se sejít

Zpráva
Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.
4.9 hodnocení

Těšte se na výhody

fajfka
Jste nespokojení? Neplatíte
fajfka
myTimi už využívá více než 9 679 zákazníků
fajfka
Platíte za výsledky a vždy dopředu víte kolik
fajfka
Na projekty nahlížíme z perspektivy majitele firmy