Marketing  |  Přečteno 1682 x
15. 10. 2021
9 rad, jak vytvořit konverzní landing page

Jak vytvořit skvělou landing page? Ve zkratce – ať je vyladěná, vzbuzuje důvěru a rychle a jednoduše provede návštěvníka k cílové (a cílené) akci. Přečtěte si naše rady, tipy a návody, které vás provedou vytvořením dokonalé landing page a zlepší konverze.  

banner

Co je landing page a k čemu slouží?

Asi bychom měli začít touto jednoduchou otázkou: Co je to vůbec landing page? Landing page je vstupní stránka, na kterou chcete uživatele směřovat a která vede přímo ke konverzi – koupi, objednávce, registraci, stáhnutí a podobně. Je to stránka, na kterou se návštěvník dostane po kliknutí na reklamu, na odkaz v příspěvku na sociálních sítích nebo třeba na tlačítko v newsletteru. Jak vytvořit účinnou reklamu už jsme vám psali v předchozím článku. Teď si řekneme, jak na to, aby cesta zákazníka od reklamy ke koupi byla úspěšná.

 

Jak vytvořit landing page?

Jako první důležitý bod musíme zmínit, že je potřeba směřovat lidi na specifickou stránku webu podle toho, co u vás hledají. Nesměřujte proto své reklamy automaticky na hlavní stránku. Konverze vám poděkují.

Než vytvoříte (nebo přetvoříte) landing page, zeptejte se sami sebe na několik otázek:

 

Co je cílem stránky?

Co by v ideálním světě návštěvníci vaší landing page udělali? Koupili by si něco? Zaregistrovali se? Stáhli si e-book? Odpověď na tuto otázku je prvním krokem každé strategie. Stanovte si cíle, které chcete sledovat a měřit podle nich úspěšnost svého počínání. Metriky můžete sledovat například v Google Analytics.

 

Kdo je moje konkurence?

S kým soutěžíte o návštěvníky? Co dělá konkurence dobře a co jí naopak nejde? Jak se můžete z jejího počínání poučit? Nebojte se ji následovat – když dva dělají totéž, není to totéž. Vždy ve své činnosti necháte vlastní otisk, i když jste se inspirovali jinde.  

Tip: Přečtěte si, jak udělat detailní srovnání s konkurencí (benchmark).

 

Koho chcete na landing page přilákat?

Kdo je vaše publikum? Jaké jsou jeho naděje a sny? Jaké problémy váš zákazníky řeší? Čím více svým cílovým zákazníkům porozumíte, tím lépe jim můžete jejich přání plnit. Pokud nevíte, kdo je váš zákazník, a nechcete věnovat čas jeho poznání, těžko se vám pro něj bude tvořit ideální landing page. A těžko mu něco prodáte. Poznání zákazníka je důležitý proces pro jeho následnou akvizici.   

 

Jak se k vám návštěvníci dostali?

Tato znalost je důležitá, protože potřebujete odlišně oslovit lidi, kteří přišli z odkazu ve vyhledávání, a návštěvníky přicházející například z vašeho odkazu na Facebooku. V ideálním světě rozdílným návštěvníkům ušijete rozdílné landing pages na míru. Chápeme ale, že je to hodně práce navíc, takže pokud na vytváření několika různých vstupních stránek nemáte prostor, zkuste se při tvorbě té jedné hlavní alespoň zamyslet nad tím, odkud návštěvníci pravděpodobně přijdou. I s tímto vám pomůže Google Analytics.

 

Jak vytvořit skvělou landing page?

A už se dostáváme k jádru pudla: vytvoření přesvědčivé landing page. Jak by měla vypadat? Nabízí všechny potřebné informace, ale nezahlcuje. Je zajímavá, ale nepřeplácaná. Trochu jako princezna Koloběžka, že? Jak to vyřešit? Poskytněte lidem obsah, který vzbuzuje důvěru a je relevantní. Bez kvalitního copywritingu se neobejdete.

 

1. Usnadněte lidem konverzi  

Potřebujete, aby cesta z bodu A (příchod na stránku) do bodu B (cíl landing page) byla co nejkratší. Jinak se na ní návštěvníci mohou ztratit. Každý krok by měl být jasný jako facka. Proklikli se lidé na stránky, aby si koupili vaši službu? Neobtěžujte je s informováním o tom, že máte také skvělý e-book zdarma. Vytvořte pro ně neodolatelné tlačítko, které si přímo říká o kliknutí.  

 

2. Vyhrajte si s designem

Je důležité, aby landing page měla jasný design – jednoduchou navigaci, všechny informace na místě, kde je člověk automaticky hledá, a pokud možno bez vyskakovacích oken. (Schválně, kdo z vás opustí stránku, jakmile na něj bafne chatbot?)  

 

3. Nachystejte návštěvníkům cestu

Nachystejte návštěvníkům cestu, po které chcete, aby se vydali. Pokud je to možné, konverze by měla být jen jeden klik daleko. Čím více kroků, tím více klesá pravděpodobnost, že potenciální zákazníci dosáhnou vysněné destinace. Každý odkaz na váš skvělý článek způsobí zabloudění a už těžko čtenáře vrátíte zpátky.

 

4. Mějte jasnou výzvu k akci

A další otázka na vás – na co kliknete radši? „Podívejte se na naši nabídku“ nebo „Začněte ještě dnes“? Řekněte lidem přesně, co mají udělat. Ať nemají sebemenší pochyby.  

 

 

 

 

5. Soustřeďte se na obsah

Vytvořte poutavé titulky a předejte jasné argumenty, proč by měl zákazník vaši výzvu k akci poslechnout. Stále v jednoduchém a přesvědčivém duchu. Například v titulku zdůrazněte hlavní body a v podnadpisech doplňte nejdůležitější informace.

Využijte video tam, kde to je vhodné. Může pobavit, může zaujmout, může přesvědčit. Ale také odvést pozornost. Doplňte obsah kvalitními a relevantními obrázky, přispějí k atraktivitě stránky i lepšímu uživatelskému zážitku. Zvažte také přidání drobných vizuálních podnětů, které návštěvníkovi napoví, co má dělat – například šipky nebo výrazná tlačítka.

 

6. Vytvořte lading page pro návštěvníka

A nenuďte ho povídáním o sobě. Bolestivou pravdou totiž je, že vy ho nezajímáte, navštívil vaše stránky ze sobeckého zájmu. Chce vyřešit nějaký svůj problém a vy mu pravděpodobně dokážete nabídnout řešení. Povězte mu o tom, že je jen jeden klik od toho, aby si zlepšil život.  

 

7. Mějte neodolatelnou nabídku

Přiznáme se, tímto jsme mohli začít. Nejjednodušší způsob, jak získat konverze, je totiž mít jednoduše úžasnou nabídku. Zamyslete se proto nad tím, jestli váš produkt opravdu přináší zákazníkovi hodnotu. I když vaše nabídka není nejúžasnější na světě, přesvědčte se, že je pro návštěvníka webu užitečná a že by byl blázen, kdyby si váš produkt nekoupil. Nezapomínejte ani na kvalitní produktovou fotografii, s ní se prodává jedna radost.

 

8. Neodcházejte od tématu

Vyladili jste reklamu na spací pytle, jste spokojení s prokliky… které vedou na stránku o stanech. Nenuťte návštěvníky hledat produkt, kvůli kterému k vám přišli. Jakmile si nebudou jistí, že jsou na správné stránce, s největší pravděpodobností stránky opustí. Napomoct vám může například využití stejných klíčových slov v PPC reklamě, jako máte na landing page.

 

9. Myslete na mobilní zařízení

Mít web, který si rozumí s mobilním zařízením, je v dnešní době nutnost. Ale hodí se to tu pro jistotu připomenout, ať zbytečně nepřicházíte o konverze. Věděli jste, že celosvětově jde 70 % návštěv webu z mobilního zařízení?

 

4 největší chyby na landing page

Existují také chyby, kterých se můžete na své landing page vyvarovat. Tyto čtyři jsou nejčastější:  

 

#1 Přesměrováváte veškerou návštěvnost na jednu landing page

Vstupní stránka by měla být trychtýřem, který svede lidi na cestu nákupu. Ne kbelíkem, do kterého naházíte všechno své publikum. Více vstupních stránek pro různé účely zachytí více konverzí než jedna univerzální.

 

#2 Obří formuláře

Obzvlášť, pokud se zákazník teprve seznamuje s vaším produktem, mohou ho různé formuláře, kde musí zadávat spoustu svých údajů, odradit. Jestli je vaším cílem získat e-mail zákazníka pro další kontakt, chtějte po něm jen to nejnutnější – kupříkladu jen e-mail, maximálně také jméno. Vždy mu nezapomeňte dát najevo, co za své údaje získá.

Berte svou landing page jako transakci – abyste z ní něco získali vy i zákazník. Pokud po zákazníkovi skrz formulář chcete příliš mnoho, odmítne transakci uzavřít.  

 

#3 Jdete na zákazníka moc zhruta

Nesnažte se přimět k nákupu tzv. studené publikum – tedy takové, které vás ještě nezná. Landing page nemusí sloužit pouze k prodeji, cílem může být například seznámit se s vaší značkou, získat první kontakt, předat zkušenosti v e-booku nebo cokoliv podobného. Navažte vztah, prodeje pak půjdou snadno.

 

#4 Příliš mnoho vizuálů

Návštěvník potřebuje snadno stravitelné informace; příliš mnoho barev a obrázků zbytečně přetáhne pozornost tam, kde ji mít nechcete. Uspořádejte vizuální stránku v logickém pořadí a přitáhněte oči publika k podstatným částem landing page.  

 

Vytvořit kvalitní landing page není jednoduché

Věříte si, že všechny předchozí body máte splněné a svého ideálního návštěvníka přesvědčíte? Vzhůru do konverzí. Nezapomeňte, že máte přibližně 8 vteřin na to, abyste ho zaujali. Přibližně tak dlouho návštěvníkovi trvá, než si landing page projede očima a rozmyslí se, jestli zůstane, nebo ne.

Jestli potřebujete pomocnou ruku, rádi vám ji nabídneme.

 

 
 

Zlepšete svoji akvizici
ještě dnes

Jak si přejete využít svých
300 Kč zdarma?

Napište nám a my se
vám obratem ozveme.
Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.
4.9 hodnocení
4.9 hodnocení
Exkluzivní tipy jen pro vás
Přihlaste se k odběru newsletteru a získejte přístup k exkluzivním tipům a novinkám, které na blogu nenajdete.
  • Každou neděli vám pošleme tip z oblasti marketingu, podnikání nebo osobního rozvoje.
  • Každý druhý čtvrtek vás upozorníme na nejzajímavější články na blogu.
Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.
Byl jste úspěšně přihlášen k odběru
Gratulujeme, nyní odebíráte novinky z myTimi.
icon

Mohlo by vás zajímat

Všechny články >
Timi photo
Jan Skovajsa
CEO
zakladatel, CEO a zároveň jeden z investorů myTimi

Napište mi, s čím potřebujete pomoci, a pojďme se sejít

Zpráva
Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.
4.9 hodnocení

Těšte se na výhody

fajfka
Jste nespokojení? Neplatíte
fajfka
myTimi už využívá více než 9 679 zákazníků
fajfka
Platíte za výsledky a vždy dopředu víte kolik
fajfka
Na projekty nahlížíme z perspektivy majitele firmy