Marketing  |  Přečteno 4639 x
17. 8. 2020

Analýza webu ve 13 krocích: Zjistěte, kde vám utíkají peníze

Nefunguje váš web tak, jak byste si představovali? Neustále do něj sypete peníze, ale nevíte, kam mizí? V tom případě nastal čas na důkladnou analýzu webu. V dnešním článku se dozvíte, jak analýzu provést a prakticky využít. Neutrácejte zbytečně!

 

graf v google analytics

 

1) První krok analýzy webu: Návštěvnost

Základní statistiky o návštěvnosti najdete snad v každém nástroji pro tvorbu webů – jedná se totiž o nejdůležitější údaj, z něhož plyne všechno ostatní. Kolik lidí k vám chodí? Odkud přišli? Zodpovězení těchto otázek vám pomůže usměrnit své marketingové aktivity. Fungují vaše SEO články? Bezva, pište jich víc! Na PPC reklamu kliklo jen pět zákazníků? Pak je nejspíš na čase ji optimalizovat.  

 

2) Zjistěte, jak se na webu návštěvníci chovají

Co návštěvníci na webu dělají? Proč? Pravda bohužel je, že žádný nástroj vám neumožní vidět lidem do hlavy a nikdo vám neřekne, proč zákazník na něco klikne nebo proč z webu odejde. Je jen na vás, jak dobře dokážete pracovat s daty a interpretovat výsledky.

Zkušenému oku odborníka neuniknou opakující se vzorce chování, z nichž dokáže odvodit, proč se zákazníci chovají určitým způsobem. Návštěvníci se na vaše stránky dostanou kliknutím na reklamu, ale po minutě web opustí? To nejspíš znamená, že byste měli zapracovat na vstupní stránce. Je dost přesvědčivá? Je v souladu s reklamou, která na ni vede? 

Pokud chcete co nejpřesněji sledovat chování zákazníků a vytěžit ze získaných údajů maximum, neměl by vaší pozornosti uniknout Facebook pixel.

 

3) SEO analýza: Projděte si texty na svém webu

Udělejte si analýzu klíčových slov, zjistěte, která slova a fráze jsou pro vaše stránky relevantní, a následně si pečlivě projděte všechny texty na svém webu. Používáte ta správná klíčová slova? Používáte je v nadpisech a titulcích? Klíčové slovo použité v nadpisu má větší váhu, než když ho umístíte do obyčejného textu, pamatujte ale na to, že nestačí měnit barvu a velikost písma. Aby text uspěl v SEO analýze, měli byste ho formátovat pomocí html tagů. 

Pozornost věnujte i popiskům produktů. Zkopírujte je a vložte do vyhledávání. Používá nějaká jiná stránka stejné popisky? Aby vás vyhledávače vyhodnotily jako relevantní, popisky produktů by měly být unikátní. Proto je potřeba dbát na kvalitní copywriting. Rozhodně se vyhněte kopírování popisků a technických parametrů z jiných webů.

 

4) Otevřete si web z několika různých zařízení

Více než 50 % uživatelů si prohlíží webové stránky z mobilních telefonů – proto je zásadní, aby na nich všechno fungovalo. Zkuste si web otevřít z různě velkých zařízení a zkontrolujte, jestli se stále zobrazuje správně. Responzivita je extrémně důležitá a hraje jednu z hlavních rolí jak pro uživatele, tak pro vyhledávače, které se rozhodují, na jakém místě váš web ve výsledcích vyhledávání umístit.

 

5) Zkontrolujte meta popisky

Pokud chcete provézt důkladnou analýzu webu, nevyhnete se zdrojovému kódu. Podívejte se, jestli jsou správně vyplněné meta popisky. Titulky (title) i popisky (meta description) by se měly vyskytovat na všech stránkách. Aby z hlediska SEO analýzy správně fungovaly, musí být unikátní a výstižné – měly by stručně popisovat obsah stránky, na které se nacházejí.

 

6) Máte popsané obrázky?

Vyhledávače neustále čtou váš web a provádějí SEO analýzu, aby ho zhodnotily. Proto je potřeba věnovat pozornost i těm nejmenším detailům, které jako běžný uživatel nevidíte. Jedním z takových detailů jsou popisky obrázků a videí. Vycházejte vyhledávačům vstříc a co nejvýstižněji jim řekněte, o čem vaše stránky jsou. Jen tak je budou považovat za relevantní.

 

7) Zkontrolujte URL adresy

URL adresy jsou další věcí, která pravidelně prochází SEO analýzou ve vyhledávačích. Každá stránka musí mít svou vlastní URL adresu, která je unikátní a výstižná.

 

8) Zkontrolujte odkazy 

Neméně důležitou součástí SEO analýzy je kontrola linkbuildingu. Nefungující odkazy totiž rozhořčí jak uživatele, tak vyhledávače. Proč je potřeba odkazy pravidelně kontrolovat? V průběhu času dochází k úpravám webu, včetně změn URL adres, a linky už nemusí být funkční – přestože ještě před měsícem byly. 

 

9) Otestujte, jak rychle se váš web načítá

Všichni pořád někam spěcháme, a pokud se stránka nenačte do pár vteřin, odejdeme na jinou. Nástroj, ve kterém snadno zjistíte, jak si na tom váš web z hlediska rychlosti stojí, se jmenuje PageSpeed Insights. Vypočítá za vás, jak dlouho se vaše stránka načítá, a dá vám návrhy, jak web zrychlit. Mezi nejčastějšími příčinami pomalého načítání bývá nepoužívaný JavaScript a CSS nebo třeba načítání obrázků mimo obrazovku.

Tip: Vyzkoušejte náš nástroj, který kromě rychlosti načítání zhodnotí i míru optimalizace vašeho webu.

 

10) Analýza webu: Grafický design

V dnešním světě plném konkurence je občas jediné, co stačí k tomu, aby zákazník zůstal nebo odešel, design webu. Používáte ty správné barvy? Vyvolává web v zákazníkovi takový dojem, jaký chcete? Působí vše jednotně a přehledně? Dbejte na psychologii barev. Vyberte si styl, v jakém chcete web vytvářet, a toho se držte. Odlište se od konkurence a zaujměte originální grafikou.

 

11) Analýza webu: Uživatelský design

Není design jako design. V IT světě se totiž pod pojmem design webu rozumí UX a UI. Funguje vše tak, jak má? Je pohyb po webu snadný a intuitivní? Je navigace pro uživatele přehledná? 

 

12) Poproste kamaráda, ať si váš web prohlédne

Je osvědčenou pravdou, že vlastní chyby nevidíme. Kdeco přehlédneme a nedokážeme se na svůj web dívat cizíma, nezaujatýma očima. Proto poproste někoho, kdo s webem nemá nic společného, aby si web prohlédl a sdělil vám své dojmy. Je web přehledný? Srozumitelný? Intuitivní? Zajímavý? Našel hned vše, co hledal? 

 

13) Podívejte se, co dělá konkurence jinak

Malá inspirace není nikdy na škodu. Zadejte do vyhledávání klíčová slova, která jsou pro váš web relevantní, a podívejte se, které stránky vyhledávač zobrazí na prvních místech. Co dělají jinak a lépe?

 

myTimi to zařídí za vás

Nechte analýzu webu na profesionálech. Podrobíme vaše stránky SEO analýze, zjistíme, jak se zákazníci na vašem webu chovají, provedeme všechna potřebná měření a poradíme vám, jak na základě výsledků web optimalizovat.

Chci analýzu webu od myTimi.
 

Zlepšete svoji akvizici
ještě dnes

Napište nám a my se vám obratem ozveme.
Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.
4.9 hodnocení
4.9 hodnocení
Exkluzivní tipy jen pro vás
Přihlaste se k odběru newsletteru a získejte přístup k exkluzivním tipům a novinkám, které na blogu nenajdete.
  • Každou neděli vám pošleme tip z oblasti marketingu, podnikání nebo osobního rozvoje.
  • Každý druhý čtvrtek vás upozorníme na nejzajímavější články na blogu.
Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.
Byl jste úspěšně přihlášen k odběru
Gratulujeme, nyní odebíráte novinky z myTimi.
icon

Mohlo by vás zajímat

Všechny články >
Timi photo
Jan Skovajsa
CEO
zakladatel, CEO a zároveň jeden z investorů myTimi

Ozveme se vám do 24 hodin

Zpráva
Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.
4.9 hodnocení

Těšte se na výhody

fajfka
Víme, jak růst
fajfka
myTimi už využívá více než 9 679 zákazníků
fajfka
Platíte za výsledky a vždy dopředu víte kolik
fajfka
Na projekty nahlížíme z perspektivy majitele firmy