Marketing  |  Přečteno 3997 x
13. 3. 2020

Jak vybudovat z malého podniku lovebrand: Firemní Instagram

Instagram zatím není největší sociální sítí, ale mohutně roste. Spolu s přibývající členskou základnou na něm i čím dál více firem hledá příležitost pro svůj růst. Na instagramovou populaci nemusíte útočit jenom placenou reklamou; skvělým obsahem můžete přitáhnout organické fanoušky a uspořádat kolem svého byznysu základnu podporovatelů, kteří na vás nedají dopustit. Pojďme se kouknout, jak si i malá nebo střední firma prostřednictvím této sociální sítě může vytvořit stálou základnu pro svůj byznys.

 

člověk fotí jídlo na instagram

 
Firemní Instagram v byznys kabátě… nebo raději ne?

Zatímco otec Instagramu, Facebook, striktně rozlišuje mezi osobními a firemními profily, pravidla Instagramu jsou mnohem volnější a možnost byznys profilu se objevila teprve nedávno. Stále najdete společnosti, které pracují na Instagramu v „civilním“ módu. Co je lepší?

Firemní profil na Instagramu si můžete založit zdarma, nebo na něj můžete převést stávající nefiremní profil rychle a jednoduše v nastavení účtu. Na rozdíl od běžného profilu vám nabídne některé metriky, pokud jde o followery, zobrazení nebo třeba prokliky na web. Nejde o žádnou hitparádu – ale vždycky je lepší mít alespoň nějaká čísla než žádná. Najdete tu také vylepšení, pokud jde o možnosti kontaktu s fanoušky a jednodušší přístup k promování příspěvků. Takže… spíše ano.

 

Najděte na Instagramu svoji cílovou skupinu

Uživatelé Instagramu jsou zatím poměrně demograficky jednotní a najdete tu zejména věkovou skupinu mezi 18 a 34 lety, spíše ženy z města. Rozmyslete si proto předem, jestli svoji cílovku na Instagramu vůbec objevit můžete a jestli nenapřít svůj on-line marketing jiným směrem. Pravda ale je, že i uživatelé Facebooku byly nejdříve poměrně unifikovanou skupinou, než nabrali prakticky veškeré věkové kategorie napříč všemi zájmovými a vzdělanostními liniemi.

Samozřejmě stejně jako všude jinde při tvorbě contentu musíte brát na svoji cílovku ohled. O co se zajímá? Kde ji najdete? Jak ji zaujmete?

 

Hashtag jako základ on-line marketingu

Zatímco na Facebooku je hashtag díky pevnému soukromí příspěvků poměrně marginální záležitost, na Instagramu je správný hashtag zlatým grálem. Spojte svoji značku s výrazným akčním hashtagem a jste o krok blíže ke všem svým potenciálním fanouškům.

„Akčním“ hashtagem myslíme takové heslo, které je zároveň výzvou pro sledující připojit se se svoji vlastní fotkou. Za sdílení můžete nabídnout i odměnu (např. pokud se vaši stávající zákazníci vyfotí s vaším produktem a nasdílí ho se správným hashtagem, dostanou slevu na další nákup). Řada akčních hashtagů ale odměnu ani nepotřebuje. Například #ChooseYourWinter od Nike si získal okamžitou oblibu a tisícovky lidí s ním sdíleli svoji fotku ze zimního běhu.

 

Dejte o svém firemním Instagramu vědět… všude

Už během zakládání účtu byste ho měli propojit s účtem na vašem Facebooku. Tím ale promo firemního Instagramu teprve začíná. Nezapomeňte odkaz na Instagram s logem sítě sdílet kdekoli, kde je to možné – u článků na firemním blogu, v patičce newsletterů, na hlavní stránce webu a v kontaktech. Využít ale můžete i svého firemního hashtagu a přidat ho s výzvou ke sdílení do krabice s vaším produktem, podělit se o něj ve videu na YouTube, přidat ho do grafiky k obrázkům v PPC reklamách… kamkoli, kam vás napadne.

 

Vytvořte kolem malého podniku velkou komunitu

Komunita je hybnou silou jakékoli aktivity na sociálních sítích. Dejte svým fanouškům najevo, že do ní patří. Reagujte na jejich příspěvky, sledujte vybrané hashtagy a odpovídejte na zajímavé fotky. Nejenom lidé ocení, že se jim věnujete. Také algoritmy Instagramu jsou nastavené tak, aby preferovaly příspěvky aktivních uživatelů oproti těm pasivním. Jenom nadnárodní brand si může dovolit na své fanoušky nereagovat – a i ten tak ztrácí zajímavé příležitosti.

 

Příběh a hodnoty na Instagramu: Jak je najít a nepustit

Příběh působí hluboko na lidskou psychiku už od dob jeskynních maleb. Pokud svojí fotkou nebo videem dokážete nějaký vytvořit a zachytit, narazili jste na zlatou žílu nejen on-line marketingu. Co třeba běžec vbíhající z posledních sil do cílové pásky?

Samozřejmě, některé značky a produkty vytváří příběhy prakticky samy, u jiných je to těžký úkol. Content marketing pro firmu prodávající náplně do propisek je větší oříšek než pro firmu prodávající sportovní vybavení. Na druhou stranu, jakmile zvládnete najít krásu v tom, co děláte, bude mít s náplněmi do propisek mnohem menší příběhovou konkurenci. Takže opravdu stojí za to se pořádně zamyslet.

Vedle příběhů dobře funguje i propojení firmy s konkrétními hodnotami (a tím i s hashtagy), které pomáhá budovat. Prodavač mrkve neprodává jenom mrkev, ale i zdravý životní styl nebo třeba lepší zrak.

A pokud se vám pro váš produkt těžko nalézají i hodnoty, zkuste vytvořit vhodný content z provozu vašeho podniku.

 

Spojte síly s nejlepšími filtry

Instagram není jenom prostor, kam můžete přišpendlit svoji fotku, ale také nástroj, jak své fotky a videa upravovat. Pokud chcete na Instagramu působit, měli byste si udržovat přehled o tom, co Instagram umí. Podle nejrůznějších průzkumů mají konkrétní filtry velký vliv na čtenost příspěvků a reakce, které dostávají. Seznam aktuálních nejoblíbenějších filtrů vždycky snadno vygooglíte, nezapomeňte ale, že vaše cílovka může reagovat jinak než průměrný instagramový návštěvník. Takže vždycky zkoušejte experimentovat sami za sebe a najděte, co vám nejlépe funguje.

 

Se svým firemním Instagramem to nepřehánějte

Všeho dobrého pomálu. Snažte se nezahltit newsfeed svých fanoušků desítkami fotek. Nezapomeňte, že Instagram na rozdíl od Facebooku nesdružuje fotky do alb. Takže pokud nasdílíte deset fotek najednou, opravdu nikoho tím nepotěšíte. Váš účet by měl být živý a vypadat aktivně… ale rozhodně se mu nemusíte věnovat úplně každý den.
Také buďte střídmí, pokud jde o popisek. Instagram je hlavně vizuální médium a copywriteři by se na něm měli zvládnout vyjádřit pomocí hrstky slov.

 

Získejte pro správu svého Instagramu pomocníka

Instagram je živé médium, které vyžaduje spoustu času, originality a nápadů. Stejně jako firemní Facebook je to běh na dlouhou trať, které se musíte věnovat ustavičně několik měsíců, než přijdou reálné výsledky. Ne každý na to má trpělivost, chuť nebo kreativitu. To ale nevadí, protože správu sociálních sítí můžete nechat na nás! Například pro Avenberg vytváříme facebookové kampaně a příspěvky, které měsíčně generují nákupy za 6,3 milionů korun. A to už stojí za to, nemyslíte?

Zlepšete svoji akvizici
ještě dnes

Napište nám a my se vám obratem ozveme.
Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.
4.9 hodnocení
4.9 hodnocení
Exkluzivní tipy jen pro vás
Přihlaste se k odběru newsletteru a získejte přístup k exkluzivním tipům a novinkám, které na blogu nenajdete.
  • Každou neděli vám pošleme tip z oblasti marketingu, podnikání nebo osobního rozvoje.
  • Každý druhý čtvrtek vás upozorníme na nejzajímavější články na blogu.
Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.
Byl jste úspěšně přihlášen k odběru
Gratulujeme, nyní odebíráte novinky z myTimi.
icon

Mohlo by vás zajímat

Všechny články >
Timi photo
Jan Skovajsa
CEO
zakladatel, CEO a zároveň jeden z investorů myTimi

Ozveme se vám do 24 hodin

Zpráva
Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.
4.9 hodnocení

Těšte se na výhody

fajfka
Víme, jak růst
fajfka
myTimi už využívá více než 9 679 zákazníků
fajfka
Platíte za výsledky a vždy dopředu víte kolik
fajfka
Na projekty nahlížíme z perspektivy majitele firmy