Za co nejčastěji utrácíme a jak ušetřit peníze?


V jakých případech jen stěží držíme rozpočet pod kontrolou? A především jak ušetřit peníze? Služba myTimi připravila množství tipů a rad, jak ušetřit za bydlení, jídlo a pití, jak snížit výdaje na energie a další služby a mnohem víc.

 

Jak se naučit šetřit? Mrkněte na zpravidla nejvyšší výdaje!

Abyste si zodpověděli otázku, jak ušetřit peníze, musíte nejdříve odhalit, kde neumíte rodinný rozpočet udržet pod kontrolou. Za co zpravidla nejčastěji a nejvíce utrácíme?

 

1. Bydlení

Bydlení bývá bezesporu jednou z nejvyšších položek rodinného rozpočtu. Možná vás to překvapí, ale i v případě nájmů a pronájmů si můžeme klást otázku, jak ušetřit peníze. Výdaje za bydlení, především za investice do něj, se vyplatí monitorovat

Zbytečně neinvestujte do bydlení, které není vaše, ale buďte si vědomi případných vad na kráse v bytě či domě a eliminujte je tak, aby výrazně nezvyšovaly platby za energie. Energie a další služby jsou už ale jinou, další, důležitou částí našich měsíčních výdajů.

 

2. Jídlo a pití

Fastfoody, supermarkety, hypermarkety, bary, kavárny, … lákadel existuje až přespříliš. Protože se rozdíly v kupní síle Čechů zmenšují napříč regiony, už zdaleka nejde jen o výsadu hlavního města. A  právě u této položky lze nejvýrazněji řešit problematiku toho, jak ušetřit peníze. 

 

3. Energie a jiné služby

Platby za energie dokáží s rozpočtem pěkně zatočit. I v tomto případě ale existuje několik jednoduchých rad. Informace jak se naučit šetřit za energie o pár řádků níže se vám budou hodit!

 

4. Oblečení a kosmetika

Ano, i tady naše peněženky často zapláčou. Nákupy ve značkových prodejnách udělají své.

 

Tip služby myTimi: pokud chcete opravdu zjistit, za co nejčastěji a nejvíce utrácíte, vytvořte si tabulku, do které budete výdaje zapisovat. Nebo využijte aplikace jako je Wallet, Spendee nebo Mint, které vám pomůžou náklady sledovat. Díky nim zjistíte třeba i to, za jakou kategorii produktů a služeb utrácíte nejvíce, nejčastěji a jaká je průměrná výše platby v dané kategorii. 

 

Jak ušetřit peníze? Rodinný rozpočet vám poděkuje!

Čtyři hlavní kategorie, které mají zjevný vliv na výši bankovních účtů či peněženek, už jsme zmínili. Jak na ně vydělat peníze? Nebo ještě lépe: jak se na nich naučit šetřit? Služba myTimi přináší několik rad a tipů:

 

Jak ušetřit za bydlení

 

 • Neinvestujte do něčeho, co vám nepatří!
 • Zjistěte, co musí platit v pronajatém bytě majitel a co nájemce: některé opravy totiž musí ze zákona hradit právě majitel. 

 

Jak ušetřit za bydlení za jídlo a pití

 

 • Uvařte si do práce: omezte návštěvy restaurací, za jedno jídlo totiž dáte většinou nejméně třikrát tolik, než kolik vás stojí doma připravený oběd nebo večeře. 
 • Řekněte NE balené vodě: věděli jste, že voda z kohoutku splňuje přísnější normy než ta v lahvích? Planeta vám navíc poděkuje!
 • Na nákupy choďte najezení: nakupovat potraviny hladoví se vám nemusí vyplatit. 
 • Nakupujte s mírou: každý rok končí tuny potravin v koši, vyhodí se až třetina jídla. Nejen, že je to zbytečné, ale když budete nakupovat pouze to, co potřebujete, nestačíte se divit, kolik ušetříte. 

 

Jak ušetřit za energie a jiné služby

 

 • Investujte do úsporných žárovek: jejich spotřeba elektřiny je o 80 % menší a vydrží mnohdy desetinásobně déle.
 • Topte, ale se zavřenými okny: pokud potřebujete vyvětrat, vypněte topení a otevřete okna, jak jen to jde (ale pouze krátce, vnitřek totiž zůstane nadále vyhřátý).
 • Důležitá je izolace! 
 • Kupujte úsporné spotřebiče: při nákupu věnujte pozornost energetickým štítkům, jednotlivé třídy se od sebe mohou lišit až o polovinu menšími výdaji na spotřebu.
 • Šetřete vodou: věděli jste, že když necháte téct vodu z kohoutku během čištění zubů, může se to projevit na vyšším účtu za vodu řádově v jednotkách tisíců?
 • Porovnejte nabídky poskytovatelů služeb: ušetřit tak můžete na energiích, telekomunikačních službách, pojištění nebo bankovních poplatcích.
 • Automobilovou dopravu střídejte s veřejnou: zároveň se zamyslete, zda vlastní auto opravdu potřebujete. Jaký typ dopravy vám ušetří čas a peníze? Výdaje na automobil bývají totiž mnohdy vyšší, pokud připočtete pojistku, pohonné hmoty či výměnu pneumatik. Nevyplatí se si auto jednou za čas půjčit?

 

Jak ušetřit za oblečení a kosmetiku

 

 • Oblečení nakupujte z druhé ruky: věděli jste, že dle Water Footprint Network je potřeba k výrobě jedněch džínů 8 000 litrů vody a k výrobě jednoho trička zhruba 2 500 litrů? V “sekáčích” můžete navíc najít neuvěřitelné kousky.
 • Investujte do kvality: “sekáče” nejsou to pravé ořechové? Pak si při koupi oblečení připlaťte za kvalitní kousky, které vám v šatníku vydrží podstatně delší dobu.
 • Dražší neznamená nutně lepší: to platí pro kosmetiku i oblečení.

 

A v každém případě si dávejte pozor na lákadlo v podobě slev. Češi se často pro zlevněné produkty vydávají přes půlku města a za ostatní zboží zaplatí v konečném důsledku ještě více. A to nekalkulujeme s dopravou ani s časem stráveným na cestě. Dejte si pozor na správný time management!

 

myTimi šetří peníze i starosti

Služba myTimi, tedy virtuální asistent, vznikla proto, abychom nemuseli dělat věci, které nás štvou, ušetřili jsme peníze a měli méně starostí. Jak zadat práci službě myTimi a zároveň ušetřit peníze? Nechte nás:

 

 • Zařídit do posledního puntíku důležité opravy v bytě či domě. 
 • Nakoupit a doručit potraviny a další zboží až před vaše dveře.
 • Rezervovat vhodnou restauraci.
 • Vybrat spotřebiče, díky nimž ročně ušetříte.
 • Jednat s mobilními operátory a jinými poskytovateli služeb o nejlepších cenách a podmínkách.
 • Rezervovat auto, se kterým nebudete mít žádné starosti.
 • Vybrat patřičné kousky do vašeho šatníku.

 

myTimi pro vás připravil 300 Kč ZDARMA na vyzkoušení a věrnostní slevu! Tak na co čekáte? Ušetřete s námi pár kaček.
 

Abyste mohli používat myTimi naplno, prosím, potvrďte souhlas s našimi pravidly soukromí. Více informací: zdeSouhlasím